За първи път в историята на Международната олимпиада по биология ученик спечели три златни медала от три поредни издания. Това е българският ученик Петър Жотев от София.

В началото Петър тръгва на олимпиади заради възможността да пътува. От първите си две е отличен с два златни медала. Изненадан е, че печели и трети.

„Със сигурност преди да тръгна на тази олимпиада не очаквах да направя това. Сега съм доста горд, че най-накрая трудът ми през всички години се е отплатил. Мисля, че това е доста добър завършек на ученическите ми години“, каза дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия.

Най-предизвикателна се оказва последната му олимпиада.

„Имаше 80 държави, докато миналата година имаше 65. Конкуренцията наистина беше много силна. Бих казал, че представянето на България беше най-доброто от всички европейски държави“, добави Петър.

Страната ни печели медал през 1990 година – още на първото издание на състезанието. От проведените 33 олимпиади българските ученици са отличени със 78 медала.

Проф. Албена Йорданова ръководи учениците ни по биология вече 14 години. В провелата се в Обединените арабски емирства олимпиада отборът ни печели три медала.

Златото спечели Петър Жотев (12 клас, СМГ). Среброто заслужи Виктор Лилов (11 клас, СМГ), бронзовият медал е за Виктория Иванова (12 клас, МГ Плевен), а Яна Атанасова (12 клас, НПМГ) остана няколко точки под медалите.

„Дълбоко в себе си тая надежда и вярвам, че техните успехи ще вдъхновят и други млади хора у нас, защото това е целта. Да покажат, че младите българи на фона на огромни нации като Китай и Индия могат да са наравно с тях“, коментира ръководителят на националния отбор на България по биология.

А най-силен интерес Петър има към молекулярната биология и генетичните технологии.

„Сега се разработват изцяло нов вид персонализирани лекарства за най-различни болести, което ще ни позволи да направим революция в медицината“, посочи Петър Жотев.

Петър е приет в Кеймбридж, като се надява там да направи следващите си открития в биологията.

Въпреки успехите си Петър не получава стипендия от Кеймбридж, като се налага той и семейството му да осигурят средствата за цялото му следване. Към момента са събрани над 80% от необходимата сума. Можете да подкрепите Петър чрез платформата Подкрепи.бг.