За да се реши проблема с недостига на медицински сестри у нас, трябва да се използва примера с работещите в средното образование – това се посочва в анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ).
Оттам припомнят, че след голямата учителска стачка през 2007 г. бяха предприети редица мерки, като една от тях беше свързана с вдигането на заплатите.
Месечните възнаграждение на учителите бяха повишени с 46% само в рамките на първите две години от реформата, припомнят от ИПИ и предлагат този модел да се приложи и в здравеопазването – заплащане съобразно натоварването.
По данни на анализаторите у нас не достигат поне 17 000 медицински сестри, съобщава БНР.
От ИПИ припомнят още, че за учителите беше направен план за вдигане на заплатите, който се прилагаше от всички последващи правителства.
Ето защо според тях в момента учителите са сред хората с най-високо заплащане в малките общини и със средни нива на заплащане в по-големите градове.
Сред другите предлагани от ИПИ мерки са намаление на обучението на сестрите от 4 на 3 години, както и правна възможност сестрите и акушерките да имат самостоятелна практика, чиято дейност да се заплаща от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).
Експертите от ИПИ посочват още в своя анализ, че за решаването на проблема с недостига на медицински сестри ще помогне кариерното ориентиране на младите хора на възраст от 18 до 30 години, които осъзнато да изберат тази професия.