Криза за кадри в здравеопазването. За това алармират от сектора в Международния ден на сестринството.

У нас не достигат близо 17 000 медицински сестри, сочи доклада на Съвета по икономически анализи към Министерския съвет.

A за да бъде достигнато най-доброто съотношение – минимум две сестри на един лекар, са необходими над 29 000 медицински сестри.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Сред основните проблеми в сектора са ниското заплащане, свръхнатоварването на работното място и недобрите условия на труд, недооценяването и пренебрежителното отношение от страна на лекарите.

Целият си професионален път Христина е посветила на една професия и на една болница.

„О, имало е много моменти, в които изнемогваш от безсъние, в които ти идва в повече психическото натоварване. Пациентите са много. Всичко това понякога те обезверява. Но добрите неща са повече и затова продължаваш напред“, твърди медицинската сестра Христина Маринова-Неделчева.

Снимка: bTV

Казва, че не забравя тежките случаи на най-малките пациенти – тогава, когато се опитва да спаси едно бъдеще.

„Професията става все по-лесна, тъй като има много нови технически въведения. Но става и все по-трудна заради липсата на персонал, защото е силно застаряващ и изчезващ“, констатира с мъка Христина Маринова-Неделчева.

В болница „Св. Екатерина“ работят 90 сестри, има разкрити още 40 свободни работни места.

„За да може да се осигури добра здравна грижа, се назначават студенти по медицина и сестри в 3-4 курс. Средната възраст на медицинските сестри е над 50 години. Млади кадри има много малко. Като вземем МУ-София, годишно се дипломират около 140 сестри. Лечебните заведения обаче са много и не могат да се покрият нуждите“, обяснява главната сестра на болница „Св. Екатерина“ Ирен Миленкова.

Снимка: bTV

„Това не може да продължава безконечно. И много скоро, ще има болници, които ще плащат изключително високи заплати за медицински сестри, но пак няма да има кой да работи“, категорична е Милка Василева, председател на УС на БАПЗГ.

Справедливото разпределение на ресурса за заплати е ключово за привличане и задържане на персонала, посочват здравните власти.

Снимка: bTV

В правомощията на работодателя е да предвиди и стимули при повишаване квалификацията на медицинските сестри, за да имат тези специалисти мотивация за кариерно развитие“, се казва в позицията на Министерство на здравеопазването.

„Хората или по-скоро държавата трябва да знае, че тази професия трябва да се съживи. Това трябва да стане с привличането на нови кадри“, категорична е Христина Маринова-Неделчева.

Срещайки се всеки ден с болестта, тя пожелава само едно – здраве за себе си и за околните.