55% от лекарите в България, Италия, Франция, Германия, Естония и други държави ще се пенсионират през следващите 10 години. Това съобщи програмният мениджър в Европейската обсерватория за здравни системи и политики Матиас Висмар по време на кръгла маса на тема „Време за ускорение. Заедно срещу рака в България“.

От изнесените данни става ясно, че България е на второ място сред разглежданите страни по застаряване на лекарите.

Страната ни е единствената европейска държава със сериозен недостиг на здравни кадри във всяка медицинска специалност, ангажирани с лечението на пациенти с ракови заболявания.

Ние сме и на последното място в ЕС по осигуреност с медицински сестри спрямо броя на лекарите.

Матиас Висмар представи данни за работната сила в здравния сектор в 40 страни, от които става ясно, че голяма част от тях са засегнати от проблема, свързан със застаряването на медиците, както и напускането на системата от хора, които все още са в работоспособна възраст. 

„Това означава, че през следващите 10 години в много държави трябва да бъде подменена една трета от работната ръка в сектора“, отбеляза Висмар.

„Много лекари напускат системата, като за някои държави това е особено засилена тенденция след пандемията от COVID“, коментира още Висмар.

Сред мотивите за напускане на медицинската професия той определи както натрупания стрес в битка с пандемията, така и неудовлетвореност от заплащането и условията на труд.

За проблем със застаряването на кадрите у нас признаха както от Български лекарски съюз (БЛС), така и от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ).

Лекарите на възраст над 65 г. са се увеличили с 15%, показват и данни на НСИ за състоянието на здравната ни система – 5943 от медиците са били на възраст над 65 години към края на 2022 г., което е около 20% от всички практикуващи лекари. Всяка година обаче този процент се увеличава.

На основен трудов договор в лечебните и здравните заведения в страната практикуват 29 599 лекари, съобщават от БЛС. Това е само с петима медици по-малко, ако се сравнят 2021 г. и 2022 г. Няма голяма разлика и ако се сравнят данните с последната нормална година преди COVID пандемията, когато те са били 29 612.

Долу-горе статично е положението и при специалистите по здравни грижи, които в края на 2022 г. са били 44 493 – с 42-ма по-малко отколкото в края на 2021 г. При медицинските сестри има увеличение с едва 11, като техният брой достига до 28 827 души.

Проблемът тук обаче не е бройката, а във възрастта, твърдят и от БАПЗГ. Почти половината от наличните 44 451 медицински сестри у нас са на средна възраст 53 години, което означава, че те ще се пенсионират през следващите 10 години.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement