Общината в Кюстендил ще дава стипендии за бъдещи лекари и медицински специалисти. Единственото условие е да останат да работят в града след дипломирането си. Целта на управата е да се справи с недостига на персонал и да задържи младите хора в града.

Инициативата е на кмета на Кюстендил и общинския съвет. 

„Още в предизборната кампания бях поел ангажимент, че ще осигуря стипендии на медицински специалисти и на лекари, за да могат да се върнат и да работят в Кюстендил, но при ясен ангажимент. Ще се опитаме да подсигурим и жилища. Направих ревизия на общинските жилища и към момента имаме освободени 13. При встъпването ми имахме само 5, тоест вече имаме 18 жилища. Част от тях ще бъдат предоставени на медици с цел да ги мотивираме да дойдат и да останат да работят тук“, каза кметът на Кюстендил Огнян Атанасов.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Стипендиите са в размер на 400 лв. месечно. Парите са предвидени в бюджета на общината, изготвя се и правилник, който ще бъде съгласуван, допълни Атанасов. Не е задължително стипендиантите да бъдат от Кюстендил. Важно е те да бъдат млади студенти, а условието е след следването си пет години да работят за болницата или общианта в града.

„Няма да слагаме условия, искаме да привлечем възможно повече млади специалисти в своята област да дойдат и да работят в Кюстендил и да имат ясен ангажимент. Ще дадем и опция освен да имат договор с болницата, да сключат петгодишен договор с общината и да работят или на кабинет, или в яслена група, или в някоя от социалните ни услуги. Това ще гарантира, че тези хора ще останат тук, ще се развиват и ще създадат своите семейства тук “, посочи кметът на Кюстендил.

Снимка: iStock

От близо 20 години болницата в Кюстендил дава стипендии за медицински сестри и лекари през цялото им обучение в размер на 370 лв. месечно. Голямата част от тях се връщат и работят тук, създават семейства. Има редки случаи, когато се женят и отиват да живеят в друг град“, каза директорът на лечебното заведение д-р Александър Величков.

 

От болницата прегръщат новата инициатива на общината.

„Болницата е изключително затруднена по отношение на кадрите. Удовлетворени сме много от идеята на кмета и общинския съвет, които показват съпричастност към здравеопазването и специално към болницата. Така хората, които биха получили стипендия и от болницата, и от общината на практика ще получават чиста сума почти равна на една минимална работна заплата“, каза д-р Александър Величков.

Снимка: iStock

Към предложението вече има интерес.

„През социалните мрежи се свързаха с мен млади хора. Ще направим и корекция в правилника – ще отпадне изискването за постоянен адрес на територията на Кюстендил. Ще отпаднат и други текстове, за да може повече хора да кандидатстват и да бъдат одобрени. Направлението ще продължава и лаборанти, и медицински сестри, и акушери и лекари“, обясни кметът на Кюстендил Огнян Атанасов.