Президентът Росен Плевнелиев е предизвикал безпрецедентното по характера си писмо на посланиците на Германия и Франция, в което дипломатите заявиха, че България трябва да се откаже от олигархичния модел на управление. Такова мнение изрази в Брюксел вицепремиерът и вътрешен министър Цветлин Йовчев, който до преди няколко месеца бе съветник на държавния глава.
Според Йовчев в основата на писмото на Матиас Хьопфнер и Филип Отие е изказването на Плевнелиев, че решението на кризата в България е свързано с предсрочни избори.
„Бях изненадан, защото има няколко неща, които трябваше да бъдат направени по различен начин преди подобно изявление”, коментира вътрешният министър, цитиран от БТА.
Бившият съветник на Плевнелиев е убеден, че решението на проблемите се крие в анализа им, а не предсрочните избори – позиция, упорито застъпена от управляващите, които демонстрират намерението си да изкарат мандата въпреки ежедневните протести.
Трябва да се обсъди и обмисли много внимателно по какъв начин ще решим проблемите с подкрепата за малкия и средния бизнес, как ще се разплатим с бизнеса, за да тръгне икономиката; как ще повишим заетостта, как ще подкрепим социално слабите хора, какво ще се случи с планирането на бюджета и финансирането от ЕС, поясни вътрешният министър.
По неговите думи трябва да бъдат напълно прозрачни пътят и механизмът, довели до подобни твърдения (за оценка на настоящата политическа обстановка у нас), дали е имало консултации, включително с представители на европейските институции и на други държави, какво е говорено на тях, поемани ли са ангажименти. Не може в този момент по такива важни въпроси да има неформални срещи, коментира Йовчев.
Ако се върви в тази посока, това означава, че ще има служебно правителство, трябва да бъде ясно каква ще бъде неговата програма, когато се говори за предсрочни избори, кой ще бъде (служебен) министър-председател, добави той.
Според него становище за нови избори следва да бъде изказано на основата на широк обществен и политически консенсус. В противен случай започват да се събират подписи срещу президента - т.е. имаме делегитимация на президентската институция, която именно в такъв тежък момент трябва да бъде платформата за търсене на обществен консенсус и решаване на проблемите, заяви Йовчев.
Вярвам, че президентът ще намери сили да изпълни дълга си, клетвата си към народа и българските граждани. Очаквам активна позиция на президентството, насочена към търсене на обществен консенсус за решаването на важните проблеми, добави той.
Попитан дали това отваря вратата за консултации с президента, Йовчев заяви, че вратата никога не е била затваряна по отношение на подхода за решаване на проблемите на хората. Ако се стигне на основата на сериозен анализ до заключението, че нови избори са решението, защо не, но при такъв анализ съм убеден, че ентусиазмът в много хора ще бъде охладен, посочи той.
Когато се оценят всички проблеми и фактори в обществото, ще се види, че решенията не са в тази посока. По какъв начин ще направим така, че хората, които сега са на улицата, да получат представителство в нов парламент, попита Йовчев.
Как да решим проблеми, които не сме направили необходимото, за да ги дефинираме правилно, не можем да търсим решение на проблем, който не сме дефинирали, коментира вицепремиерът.