Изменението на климата е факт. България се намира в един от регионите, особено уязвими от изменението на климата, главно чрез повишаване на температурите и интензивни екстремни валежи, бури, наводнения и периоди на суша, горски пожари и свлачища.
"Рискът е по-голям за хората и бизнеса, които са по-малко подготвени и по-уязвими", заяви зам.-министърът на околната среда и водите Атанаска Николова.
Според представения доклад в областта на туризма тенденцията е към по-кратък зимен сезон и по-дълъг летен сезон. Наводненията ще стават по-чести, а сушите – по-тежки.
Ръководителят на екипа за адаптация към измененията на климата от Световната Банка Еолина Милова посочи, че в земеделието с всяко инвестирано 1 евро в адаптацията към климатичните промени през следващите години ще се предотвратяват щети в размер на 4 евро.
В същото време министърът на околната среда и водите Нено Димов проведе среща във Варшава с полския си колега Хенрик Ковалчик.
По темата за качеството на въздуха акцент в разговора беше нарастващият внос на дизелови автомобили втора употреба в държави от ЕС. Във все повече западноевропейски градове се налагат ограничения за движението им.
Според министър Димов решението на проблема не може да се търси в директна забрана на такъв внос в съответната държава членка, защото това би подкопало единния вътрешен пазар.
Разумният подход е постигането на общо законодателно решение на ниво ЕС, въвеждащо определени задължения за държавите „износителки“ в посока „ретрофитване“ на тези превозни средства, така че да отговарят на най-новите емисионни стандарти.