Институциите - министерства, администрации, комисии, агенции, които не предоставят информация на гражданите, са с 3% по-малко в сравнение в миналата година. Изводът е от годишното изследване на Програма достъп до информация (ПДИ). Целта на това проучване е да се оцени как централната и местната власт изпълнява задълженията си по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОО).

Министерства

От министерствата най-висок е рейтингът на това на отбраната, а най-нисък - на инвестиционното проектиране.

По време на проучването четири министерства не са отговорили на анкетьорите, заяви за bTV Гергана Жулева- изпълнителен директор на Програмата. Това са Министерството на инвестиционното проектиране, Министерството на околната среда и водите, Министерство на културата и Министерството на регионалното развитие.

Рейтинги на министерствата (максимален 69,4)

Общини

От общините Добрич за поредна година е с най-висок рейтинг, след нея е Разград, а на последните места са Белица и Руженци.

Областни администрации

От Областните администрации в топ 5 са Разград, Русе, Силистра, Ловеч и Варна. С най нисък рейтинг е областната администрация Враца, чийто сайт не функционира, допълниха от ПДИ за bTV.

Бюджет и финанси

За първи път тази година е направено проучване на бюджетната и финансова прозрачност на общините. 22 са общините, които въобще не са публикували бюджети или финансови отчети, а по този показател Столичната е първа заедно с Алфатар, Две могили и Горна Оряховица.

Карта на бюджетна и финансова прозрачност и интегритет

Други институции

От държавните институции, създадени със закон, в топ 3 по рейтинг са Патентното ведомство, Българският институт по стандартизация и Контролно-техническа инспекция. На последните места са Централен регистър на особените залози и Национална служба растителна защита.

От изпълнителните агенции с най-висока прозрачност е тази по околната среда. В края на класацията е Институтът по публична администрация.

Държавната комисия по хазарта оглавява класацията в тази категория, но постигнатия от нея резултат е 2 пъти по-малък от максималния брой точки за достъп до информация.

С най-висок рейтинг от Държавните агенции е тази за закрила на детето, а на последно място е Агенцията за бежанците.

Сравнителните рейтинги за 2014, 2013 и 2012 години за всички институции, обхванати в изследването показват най-драстично е „израстване” на Регионалната здравна инспекция – Хасково, която тръгва от нулата три години и през 2014-а достига 57,8%.

Една от препоръката на ПДИ е по-голям контрол и поемане на отговорност от страна на институциите, които по една или друга причина не представят информация.