Изпотрошени прозорци, отнесени покриви, затрупани автомобили, хиляди домакинства без ток. Това представляваше България в неделния ден след силните ветрове.
Сериозни материални щети има в цялата страна - само енергото в Западна България обяви, че е мобилизирало 100 аварийни екипа, които да се борят с повредите.
Мини и пристанища спряха работа. Самолети се пренасочиха от София към Пловдив.
В столицата
Само в София са подадени 242 сигнала за падали клони и дървета от бурния вятър.
Над 2500 души в областта останаха без ток в последното денонощие. Светофари спряха работа, на бул.”Черни връх” почти една след друга станаха 4 катастрофи.
Според МВР, за последните 24 часа в София заради бурния вятър са пострадали двама души. За щастие, жертви няма.
Още снощи в столицата падаща топола удари жена. Размина се с травма на крака.Тя благодари на хората, които са й помогнали чрез социалната мрежа: "Нека бъдем щастливи без отлагане, че тополи има всякакви."
Най-засегнати от вятъра бяха южните квартали на София, които останаха улично осветление.
От ЧЕЗ обясниха, че на някои места се бавят умишлено, защото изчакват поривите на вятъра да намалеят. „С качването на височина има сериозна предпоставка за злополука”, обясни Виктор Станчев, директор „Експлоатация и поддръжка” в компанията.
Дървета смазаха няколко коли в София, блокираха улици. Билбордовете също се оказаха слаби.
Вятърът отнесе и спирка на реновираното трамвайно трасе по бул. "България". Още през март граждани сигнализираха Еврокомисията за некачествен ремонт и нарекоха проекта „Трамвай Безумие".
Бурята вилня дори под земята. Срина се таванът в подлеза на същата спирка.
Полето край завода за третирани на отпадъци се превърна в море от найлонови, а отгоре се изви дъга.
Пренасочване
Проблеми заради ураганния вятър имаше и в небето.
Късно снощи два самолета на WizzAir, пътуващи от Дубай и Валенсия за София, с 303 пътници на борда, бяха пренасочени към летище Пловдив.
2 часа са чакали някой да ги обслужи и да отвори вратите им.
Журналистът Георги Милков, публикува във Facebook версия за случилото се: "Снощи заради силния вятър в София 300 пътници от два полета (От Дубай и Валенсия) имаха лошия късмет да кацнат в Пловдив след полунощ, когато там е имало май само един байчо, оставен да пази на бариерата. Нямало нито кой да запали осветлението, нито кой да докара стълбите и съответно, хората стояли затворени в самолетите. Някои изпаднали в паника. Екипажът на полета от Валенсия позвънил на 112, защото на борда имало жена с тежък диабет, чието състояние рязко се влошило. На сигнала се отзовали пожарникари, които докарали вишка (!?!) до самолета, за да свалят болната... И всичко това само защото в европейска България задуха малко по-силен вятър".
Преди години кацнахме през нощта на летище "Кайен" във Френска Гвиана и не можахме да слезем, защото този дето кара ками...
Публикувахте от Georgi Milkov в 22 ноември 2015 г.
Пренасочен беше и полет от Мюнхен, но към Букурещ.
В страната
Едни от най-тежките поражения са във Враца. Стихията прекърши електрически стълбове и дървета, отнесе покриви, огради, помете автобусни спирки. На улица „Никола Обретенов" вятърът е изтръгнал ламаринен покрив на дърводелски цех и го е запратил в отсрещната къща.
Хиляда домакинства стояха с часове без ток.
Същото картина видяха кореспондентите ни и в Монтанска област. 30-метров бор падна и върху къща в бойчиновското село Охрид.
Бурният вятър затвори пристанището в Бургас, събори клони и сухи дървета. Ураганни пориви изпочупиха рекламни табели и скъсаха кабели на телевизионни оператори. Южният вятър ще тормози морския град и утре.
Като на кораб бяха днес работещите в телевизионната кула „Снежанка” на Пампорово.
Върхът на 156-метровата кула се люлее с амплитуда до метър и половина. Инженерите на смяна обаче са свикнали
"Клати се малко кулата и сме малко като моряци в открито море при буря, нормално, ние сме свикнали и това не ни прави впечатление.", коментира инж. Румен Баксанов, който има 22-годишен опит на „кораба”.
Измервания са доказали, че бетонното тяло на кулата може да издържи отклонение над 2 метра.
На най-ветровитото място у нас тези дни - връх Мургаш, за първи път духа толкова силен ураганен вятър. Ветромерът на метеорологичната станция беше повреден.
Какво време ни чака?
В северозападните райони вятърът вече отслабна, но в Източна България и в планините ще продължи да бъде бурен и ураганен и през следващите часове.
Код оранжево за опасен югозападен вятър важи все още за източната половина на страната.
В Бургас, Кърджали и на нос Емине днес духаше бурен вятър с пориви над 100 км в час. В планините ураганният вятър днес беше със скорост над 144 км в час.
Още тази вечер вятърът почти навсякъде ще отслабне, най-късно в крайните източни райони.
През новата седмица често ще вали, и ще става все по-студено от ден на ден.