Сградите в гетата са сред най-рисковите при земетресения. Панелното строителство е сигурно, успокояват специалистите.

Постройките в гетата се правят без носещи колони, строени са с разнородни материали и собствениците им едва ли са се консултирали с експерти как да ги изградят, за да са устойчиви на земетресения. Това са сградите, за които според експертите никой не може да даде гаранция при каква сила на земетресение могат да издържат без да рухнат.

„И в селските райони много от еднофамилните къщи и селскостопанските сгради в голяма степен са незаконни и нямат документи и никой не може да каже за какво са проектирали и въобще проектирали ли са или майстори са действали,” казва инж. Стефан Кинарев, председател на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране.

Бумът на строителството през последните години пък не позволил компромис с качеството на сградите. Вложените в тях материали не са със занижено качество, показват проверките на инженерите. Старите панелни блокове в големите жилищни комплекси също са проектирани така, че да издържат на силни трусове.

Според експертите панелните блокове не са по-рискови от останалите сгради. Дали при тях ще има повече щети или не зависи от това дали собствениците са поддържали добре самата сграда.

Специалистите твърдят още, че мостове в аварийно състояние няма. Тези съоръжения, както и язовирите, се строят с много повече резерви по отношение на трусовете. Техният експлоатационен срок е 100 години и при изтичането му вече трябва да се наблюдават, да има укрепване. В общия случай частични ремонти на всеки мост трябва да се правят поне на 10-15 години.