Благодарен съм на институциите, които вече си говорят по-добре (...) вчера не беше така, виждам подобрение, но има още много работа за вършене. Това каза президентът Росен Плевнелиев по време на посещението си в тежко пострадалия от наводнение варненски квартал „Аспарухово”.
По думите му на този етап не е необходимо да се свиква Консултативният съвет за национална сигурност.
Бившият министър на регионалното развитие и благоустройството обсъди с местните хора, останали без домове и имущество, какво трябва да се направи след бедствието.
Той ги призова да бъдат активни и да подават жалби в общините по места за пораженията.
По думите на Плевнелиев, най-важното в момента е да се опишат щетите. „Първоначалният приоритет е да се подпомогнат отделните хора, след това – инфраструктурата”, посочи той. Президентът заяви, че ще обсъди с Пламен Орешарски възможността за авансови плащания за пострадалите хора.
„Казали сме на кмета: Направете проект за целия квартал. Този проект ще бъде финансиран от държавата”, подчерта Плевнелиев. По думите му това може да стане чрез правителствената програма за подкрепа на общините или с европейски пари.
Той подчерта, че очаква водната реформа най-накрая да мине през парламента, за да се изяснят въпроси като собствеността на язовирите и изграждането на канализация в населените места.
„Мерките не трябва да следват, а да са с поглед напред”, подчерта държавният глава.
Плевнелиев благодари на стотиците доброволци, които работят във Варна: „Дълбок поклон пред тези безкористни български патриоти, които са тук денонощно в подкрепа на пострадалите”.
„Благодаря и на дарителите – ние видяхме, как в рамките само на един ден се събраха чрез много сериозни фондове над половин милион лева. Това означава, че аз съм президент на една солидарна и горда нация, която когато е тежко и трудно, се мобилизира, но това е и задачата на институциите”, подчерта президентът.
По думите му след като гражданите събират пари и идват в засегнатите райони с кирки и лопати и работят денонощно, институциите трябва да ги организират добре, да бъдат до тях, „да кипи смислен, а не безсмислен труд”.