Продължават усилията за потушаване на големия пожар в Рила. Огънят бушува на две хиляди метра надморска височина в недостъпен планински район над Рилския манастир.
За съжаление, по последна информация – към 23.30 часа тази вечер, пламъците се разрастват, а огнените езици слизат от високите части, където гореше предимно ниска растителност, надолу към гората.
По думите на министъра на отбраната Николай Ненчев, който е на мястото, ситуацията изглежда обезпокоително.
Имаме готовност във всеки един момент да окажем пълно съдействие. За утре са заявени 38 военнослужещи, които много рано сутринта ще започнат да работят по потушаването на пожара. Имаме готовност и от вътрешността на страната да изтеглим допълнително сили. Утре ще са на разположение два хеликоптера през целия ден, каза той пред bTV.
Хората, които са в близост до билото, не са притеснени, но смятат, че е трябвало да се реагира по-бързо.
Вече е ясно, че пожарът е възникнал заради човешка намеса, намерено е огнище.
Няма опасност за хора, няма опасност и за Рилския манастир. 15 души ще останат да пазят тази вечер.
МВР призова всички, желаещи да се включат с доброволен труд, да се явят за инструктаж утре в 8:00 часа сутринта на паркинга на Рилския манастир. Необходимо е да бъдат в добро здравословно състояние и да са екипирани с подходящо туристическо облекло.
По-рано първият изпратен на място хеликоптер се повреди и се наложи ВВС да изпратят нов. Датчик в машината, модел Ми-17, дал сигнал за повишена температура в зоната на пожара и екипажът спешно се върнал в базата. Не е открита повреда, но междувременно нов вертолет започнал да пълни кофите в вода от ВЕЦ-Рила.
Военните ще помагат на над 100 служители на дирекциите Национален парк Рила, Природен парк Рилски манастир, ЮЗДП, РДГ-Кюстендил, Рилската Света обител и пожарникари от РСПБЗН - гр. Рила, които и в момента са на мястото на пожара. Има и 20 румънски доброволци.
Засегната е високопланинска растителност и гора от смърч, бял бор и дъб, които се намират между местността "Калугерски дол" и изворите на река Друшлявица.
Експертната оценка, направена от служителите на дирекцията на парка, е, че обхванатата от пожара територия е с надморска височина 2000-2100 метра, на труднодостъпен терен, с наклон от 45 градуса и е разпространен на площ от 10 хектара.