Реките Марица и Тунджа заплашват с нови наводнения заради проливните дъждове, които се очакват днес най-вече в Централна и Югоизточна България.

Най-сериозно е положението в областите Пловдив, Хасково, Кърджали и Смолян

където е в сила „оранжев” заради прогнозираните 35 литра на квадратен метър. В други 6 области е в сила код „жълто” за продължаващи интензивни валежи.

Дъждовете от последните 24 часа наводниха старозагорското село Обручище. Под вода останаха дворовете и приземните етажи на близо 50 къщи. Днес жителите на селото сами чистеха затлачените канавки. Заради свличане на брега на река Соколица има опасност да бъде затворен републиканския път Обручище-Мединкарово

Според кмета Илия Марков проблемите идват от непочистеното речно корито и бездействието на институциите.

„След обилния дъжд, който ни сполетя вчера, някои от къщите са необитаеми. Това е третото наводнение от февруари насам,” каза кметът на Обручище Илия Марков.

Селото пострада сериозно и при големите дъждове през зимата. Хората в ниската част живеят в постоянен страх от нови наводнения. Заради постоянните наводнения и липсата на внимание от институциите жителите на Обручище обмислят да излязат на протести.

Междувременно стана ясно, че

пороят в карловското село Дъбене е нанесъл щети на обща стойност 145 хил. лева.

Пораженията в частните имоти след наводнението се оценяват приблизително на 100 хил. лева. Пострадали са общо 52 къщи, потвърди за bTV кметът на община Карлово Емил Кабаиванов. Докладът за щетите днес ще бъде изпратен на междуведомствената комисия.

Снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Други 45 хиляди лева ще са необходими на община Карлово за преодоляване на последствията от наводнението. Емил Кабаиванов уточни, че общината е подготвила проект за трайното отводняване на целия район в планинското подножие. 

Вчера нивото на река Марица достигна критична точка в района на Харманли. Системата за ранно предупреждение от наводнения се задейства и в общината беше обявен код "червено", съобщиха от Министерството на околната среда и водите. Нивото на реката продължава да е високо в долното й течение. „Оранжев” код е обявен за Първомай, Пловдив и Свиленград.

И в Гърция очакват наводнения

Заради придошлата Марица и проливните дъждове в Югоизточна България властите в северната гръцка област Еврос са в повишена готовност за възможни наводнения. От българска страна сигнал за опасността е подаден от метеорологичната служба и по дипломатически канали. Жителите на гръцките населени места по поречието на Марица бяха предупредени да следят новините за нивото на реката и да се подготвят за възможни наводнения.

У нас системата за ранно предупреждение сигнализира за опасност от наводнения в събота и в неделя по поречието на река Марица, особено в района на Харманли, където водата може да достигне нивата от февруарския потоп. Опасност има и по поречието на Тунджа и на някой места край Янтра.

„Информацията е все още в рамките, които сме подали от системата за ранно предупреждение,” каза в предаването „Тази сутрин” министърът на околната среда и водите Нона Караджова. Тя обясни, че системата се базира от една страна на данни за нивото на реките от измервателните станции на екоминистерството, от друга страна на прогнозите от НИМХ-БАН за очакваните валежи. В съчетание, тези данни дават основание за разпространение на предупреждение. Всяка област и всяка община има план за действие и тази система се задейства след получаване на предупреждение за наводнение.

В района на Харманли има опасност нивото на река Марица да достигне критични нива, близки до тези от 6 февруари, когато градът и няколко села, сред които и Бисер, бяха наводнени. Новината, че Харманли отново е заплашен от висока вълна стресна хората в общината, които помнят февруарските събития, когато водната стихия взе 11 жертви, разруши къщи, наводни жилища и магазини.

В очакване на „голямата вълна” търговци наредиха чували с пясък, за да предпазват бизнеса си. От общината обаче уверяват, че подобни инициативи са излишни, тъй като са осигурили достатъчно техника и хора, за да защитят населението. Добрана новина е, че преди дни завърши изграждането на дигите по поречието на река Харманлийска, главният виновник за наводненията през зимата. Опасността града да се превърне отново в „басейн” обаче е реална, тъй като проблемът е в градската канализация, която връща водите и причинява наводнения.

Очакваме вашите снимки и кадри от наводненията в рубриката „Аз репортерът”.

Случилото се в Бисер е в резултат на неизправност на съоръжения, каза още пред bTV Нона Караджова. „За да няма повече такъв тип наводнения – заради скъсване на стени – бяха определени отговорници. Това се отнася за всички язовири в страната, влиза и в промените в Закона за водите,” добави екоминистърът.

Според Караджова втората причина за наводненията са високите нива на реките вследствие на валежи и снеготопене. Когато областните управители получат конкретна информация се свиква кризисният щаб и на място се взимат решения за конкретните мерки – дали ще се чисти речното корито, ще се редят човали или ще се евакуира населението. В решението се включват областните управи, Гражданска защита и другите институции по место, добави министър Караджова.