
82-годишна жена, живяла в частен старчески дом около месец, е прибрана от роднините си с две счупени ребра и синини. От дома завяха, че нараняванията са получени, след като жената е била взета от семейството си за лекарски преглед.
С договор преди двайсетина дни баба Йотка отива да живее в старчески дом в Горна баня. В петък от дома звънят на близките й и казват, че на бабата й е зле.
- Оказа се, че има две счупени ребра и цялата е синя, разказа Марио Асенов
- Как е паднала като е неподвижна?
- Не мога да ви кажа. Само казваше, че много са я били.
Според д-р Лачкова от Четвърта градска болница, която е прегледала бабата в петък, жената има стари синини по гърба и огромни по-нови кръвонасядания по главата, краката и гърдите. Късно в петък обаче, поради края на работното време, близките не могли да извадят медицинско от Съдебна медицина.
Бабата е нощем на диазепам и разтривки с ракия, които не помагат, разказват близките й. Страх я е и не може да спи.
След като видяхме огромните синини по тялото на баба Йотка отиваме в старческия дом в Горна баня.
- Държите ги заключени ли?
- Да, те не могат сами да се справят.
Директорката на дома ни допуска вътре, където живеят десетина възрастни със сериозни психически и физически недъзи. Жената, която е обслужвала баба Йовка, обаче бяга от камерата.
Питаме и директорката Радка Кашева:
- Кога започна да се оплаква от болки в корема?
- Още от началото. Като седне да яде и повръща.
Оказва се, че баба Йотка много цапала...а според директорката синините били отпреди това...за счупени ребра тя не знае нищо и така до миналия петък, когато дошли близките да водят бабата на лекар.
"Те я взеха сутринта. Къпахме ги сутринта, тя нямаше нищо синьо".
Питаме защо тогава старата жена е синя по брадата.
"Като си държи цял ден юмруците под брадата как няма да е синя".
За натъртванията по тялото директорката има друго обяснение, че бабата може да е паднала и да се ударила на леглото.
У нас в момента има 16 частни дома за стари хора,
като получаването на разрешително за доставка на социални услуги, каквато е формулировката за отваряне на старчески дом, е лесно. Необходими са само молба до Агенцията за социално подпомагане и регистрация в съда.
Разрешителни за функциониране на старчески домове се отнемат много рядко, последното отнето е от 2006 г. Оказва се, че до момента не е подавана жалба за дома в Горна баня, който работи от близо 5 години.
А иначе за проверките във всички старчески домове отговаря инспекторатът към Агенцията за социално подпомагане и процедурата е една и съща.
"Всяка година инспектората подготвя планов график и се извършва проверка на социалната услуга, като се извършва и интервю с потребителите", обясни Татяна Тодорова.
Извън графика "по веднъж в годината" старчески домове се проверяват само по конкретен сигнал.
Сега предстои проверка в горнобанския дом, като междувременно от семейството на пострадалата жена са подали жалба и в полицията.