Премиерът Димитър Главчев изпрати писмо до председателите на парламентарните групи в 50-ото Народно събрание относно номинирането на кандидати за еврокомисар от Република България. Срокът за номинациите е до 29 август.

„Българският еврокомисар трябва да е лицето на страната пред Европейския Съюз и европейските институции. Той трябва да е достоен човек и най-важното да има необходимите качества за тази длъжност“, написа председателят на „Има такъв народСлави Трифонов в социалните мрежи.

Според него българският еврокомисар трябва бъде, доказан професионалист, който да може да работи в международна среда и да представлява България, а не конкретни партийни интереси.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Можете ли, ей така, веднага да кажете какво точно са свършили до сега, за България, българските еврокомисари? Едва ли. И това е така, защото там основно отиваха хора без необходимото образование, без необходимия опит и без необходимия морал. Единствената им заслуга беше това, че са в правилната политическа партия или женени за някой европейски чиновник“, коментира Трифонов.

Председателят на ИТН допълни, че без редовно правителство най-голяма е вероятността България да получи същия ресор в Европейската комисия – иновации, научните изследвания, културата, образованието и младежта.

„Много малко хора комбинират силен научен профил и познаване на Европейско законодателство и политики. Ние, от „Има Такъв Народ“, смятаме че страната притежава такъв човек. Това е доктор Велислава Петрова“, подчерта Слави Трифонов.

Велислава Петрова е експерт с широк международен опит в ООН, Световната банка и други международни организации.

Снимка: БГНЕС

Бивш заместник-министър на външните работи, водил ключови за България преговори за Шенген, ОИСР и разширяване на ЕС.

Има широко познаване на Европейското законодателство в сферите на здравеопазване, образование, технологии и иновации. Международно-признат учен с опит в Европа и страните от Глобалния Юг.

Тя е завършила Националната природо-математическа гимназия, София със Златна диплома и е първенец на випуска;

Бакалавър е по микробиология със стаж в индустрията от University of Bristol, Бристол, Великобритания.

Първенец на випуска и носител на наградата за най-добър стажантски научен проект;

Доктор на Биологичните Науки, University of Cambridge, Кеймбридж, Великобритания.

Геномни изследвания за изучаване на имунната система при инфекциозни заболявания и при имунизации.

Научният ѝ труд, публикуван в Science Immunology, е сред 100-те най-четени научни изследвания за 2019г. (Altmetric Top 100) и е отразен в BBC, Financial Times, Forbes и Time Magazine.

През 2018 година е постдокторант, геномни изследвания в  Кеймбридж, Великобритания.

Ръководител на партньорства с международни изследователски групи за геномни изследвания и профилиране на имунната реакция при автоимунни заболявания; През 2019 година е научен сътрудник и лектор към University of Cambridge, King’s College, Кеймбридж, Великобритания.

През 2019 – 2020 година работи като Консултант по иновациите в Агенцията на ООН за ХИВ/СПИН, Женева, Швейцария.

През 2021 година е международен консултант, управление на риска от бедствия към Световна банка, Женева, Швейцария.

От 2022 година е старши мениджър, здравно законодателство и инвестиции в Международния алианс за ваксини и имунизации, Женева, Швейцария.

Снимка: БГНЕС

През 2022 – 2023 година, доктор Велислава Петрова беше заместник-министър на външните работи на Република България.

Представител на МВнР в преговорите с Европейската Комисия по въпросите, свързани с разширяване на Европейски Съюз, членство на България в Шенген и отпадане на Механизма за сътрудничество и проверка;

През 2023- 2024 година тя е старши консултант по здравно законодателство към Международна здравна организация, Женева, Швейцария;

В момента Велислава Петрова е главен програмен директор към Международен център за бъдещите поколения, Брюксел, Белгия.