На 20 януари отново ще заработи интензивното отделение на столичната педиатрична болница. Това съобщи министъра на здравеопазването Кирил Ананиев по време на изслушване в парламента. Отделението затвори врати през ноември заради напускащи лекари.

Все още не е ясно дали са намерени необходимите специалисти.

Проверката на здравното министерство в столичната педиатрия е показала, че болницата няма просрочени задължения, а средните заплати са се увеличили. Има обаче 26 незаети места – повечето за медицински сестри. Четирима лекари пък са с предизвестие за напускане. Ръководството търси поне двама анестезиолози за Отделението по интензивни грижи.

„Аз не търся анестезиолозите и педиатрите. Естествено, че ръководството на болницата ги търси. Каквото мога им помагам, тъй като познавам системата и знам къде могат да се открият хора, които да помогнат. Но така или иначе, дори в момента се водят такива разговори”, каза Ананиев.

Кризата за педиатри и анестезиолози съществува в много болници у нас. В ямболската болница например на трудов договор са наети трима специалисти по детски болести. Двама от тях са в пенсионна възраст. Дежурният консултира и пациенти в спешно отделение.

„Системата не даде шанс на тази специалност. Ние нямаме нито един нов педиатър, защитил специалност от 2000 г. насам. Тя не е атрактивна, не е добре заплатена на ниво клинични пътеки”, обяснява д-р Малина Гърдева, зам.-директор на МБАЛ „Св. Пантелеймон” в Ямбол.

Ръководството на болницата спасява педиатричното отделение чрез лекари отвън. Д-р Константин Колишев е от Пловдив, но вече живее и работи в Ямбол: „Трябва достойно заплащане, защото педиатрията е спешна медицина. Както дават на спешните лекари допълнителни възнаграждения, така трябва да дават и на педиатрите”, казва той.

От болницата са обявили свободни места за педиатри и специализанти.

Снимка: btvnovinite.bg

Според Министерството на здравеопазването кризата се преодолява. За педиатрите се отчита ръст от 13% за 7 години, а 154 специализанти са. За лекарите по анестезиология и интензивни грижи пък отчитат ръст от 30% в сравнение с 2012 г.

Снимка: btvnovinite.bg

Броят на специализантите е по-голям от заявените от лечебните заведения места за специализанти. Затова и тази година е обявен нулев прием за държавна поръчка в това направление. С оглед на демографската ситуация от здравното министерство коментират, че недостиг няма.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement