Най-новата европейска директива за ограничаване на употребата на найлонови торбички поставя задача пред всички страни в Европейския съюз – да увеличат драстично обема на рециклираните пластмаси.

За производството на разградими торбички не се използват вещества и оцветители, съдържащи тежки метали, олово, кадмий и живак. Правим експеримент с такава торбичка, която сме запазили три години, която се къса, но не е разградена, въпреки че надписът върху нея обещава това да се случи за период от 18 месеца.

Причината е, че съвременните сметища не позволяват в тях да се разгражда бързо каквото и да било. Затова идеята на европейската директива е да развива рециклиращата индустрия.

България рециклира 20 хил. т. пластмаса на година, от тях 15-16 хиляди тона напълно. Това са най-използваните видове пластмаси в бита - за бутилки за безалкохолни и перилни препарати.

„Новата европейска директива се очаква доста пъти да увеличи сегашните цели за рециклиране. Очаква се да достигне 60 на сто до 2020 г. и 80 до 2030 г. – такава ще бъде директивата”, заяви директорът на предприятие за оползотворяване на отпадъци Тодор Бургуджиев.

„В България има доста добре развита система”, допълни той.

Процесът е скъп, материалът – също. Тон пластмаса за рециклиране струва 850 лева. Въпреки ниската цена на петрола, производството е рентабилно. Освен това има пазар в световен мащаб.

На рециклиращата индустрия Европейският съюз разчита да създаде над 400 хиляди нови работни места.