За тези три месеца се разбиха много митове – няма ги предречения апокалипсис и международна изолация. Това коментира вицепрезидентът Илияна Йотова в предаването „Тази сутрин“ по bTV по повод 100 си дни на поста.
Това, което мога да кажа за мен и моята институция, е, че сме почтени хора и смятам, че се разбра и от най-върлите ни опоненти, каза Йотова.
Президентът Румен Радев е желан партньор в Европа, на всички международни срещи. Даже участието му на съветите се отбелязва и в европейската преса, както и приносът му за декларацията от Рим. Това са много знакови неща, защото много добре зная колко труд и колко амбиция трябва да имаш, за да сложиш поне едно свое изречение в който и да е международен и европейски документ, каза Йотова.
За отношенията си с президента тя посочи: „Ние сме екип с г-н Радев, споделяме, обсъждаме и събития, и позиции – всеки в крайна сметка си гледа работата, диалогът е съвсем нормален“.
„Ако трябва да оценя тези 100 дни – почтеност и отговорност, не сме изменили на сантиметър от това, което сме казали на българските граждани“, заяви вицепрезидентът.
„Моят стремеж, а мисля, че и на г-н Радев, е да покажем, че в България може да се прави и друг тип политика – в която не се изявяваш върху образа на врага. Не, ние си вършим работата, а най-добрата оценка ще дадат тези, които ни гледат отвън“, каза още Йотова.
Много се зарадвах на новината, че Мария Габриел може да е следващият български еврокомисар, дано се потвърди в следващите часове, каза за тя. Зная, че националният интерес на България ще е максимално защитен, тя би била много по-различен еврокомисар от предшествениците си. Почти 10 години съм работила с нея и заставам зад думите си, каза Йотова. Тя добави, че Габриел е работохолик.
Вицепрезидентът отказа да коментира какво се случва в БСП и скандала „ЦУМ-гейт“. Няма да бъде етично, седейки отвън, да коментирам процеси, които стават в БСП. Винаги съм държала на това, партиите да са самостоятелни и да вземат самостоятелни решения, каза Йотова. На въпрос оформи ли се ЦУМ като втори властови център в БСП, тя отговори: За мен е по-важно каква ще бъде конфигурацията на БСП и останалите политически сили в този парламент, защото в момента България има огромна нужда от стабилност.
Вицепрезидентът посочи, че голямата ѝ амбиция е политиката за българите в чужбина да се прави по съвсем нов начин. Смятам, че тя не може да се изчерпва само с българско гражданство и документи, тя е много по-дълбока и важна, посочи Йотова. Като за начало трябва да има по-строг контрол на кого се дава гражданство – това е въпрос на суверенитет и авторитет на държавата, която има отговорности към собствените си граждани, но от нас зависи и сигурността на целия Европейски съюз, посочи тя.
За проблема с наредбата за бежанците Йотова коментира, че това е един мъртвороден документ, който не работи. Държавата си изми ръцете и хвърли отговорността за подобни казуси изцяло на местната власт, която няма ресурс да се справи. Нека говорим откровено – всеки кмет иска да бъде преизбран, а не да си навлича гнева на хората. И когато тези хора нямат достатъчно информация, когато не е обяснено за какво става дума, естествено, че се страхуват. Резултатът е случаи като този в Елин Пелин, където общината с месеци отказва регистрация на сирийско семейство, получило вече хуманитарен статут.
За обясненията, че евросредствата за мигрантите трябва да минат през общините Йотова каза: „Кой ви каза такова нещо? Познавам прекрасно европейската практика и мога да ви кажа, че само в България всичко е хвърлено на местната власт. В Европа има специални задължения на изпълнителната власт, държавата е отговорна за подобни случаи“. По силата на всички международни документи, когато имаш статут на бежанец, имаш права, важното е кой ги регламентира така, че да не са в ущърб на българските граждани.
Според Йотова наредбата за бежанците трябва да бъде променена.
Вижте целия разговор във видеото: