1 USD
1.82447 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,854.2

КТ "Подкрепа" предлага категория "енергийно беден" потребител

БГ Бизнес

Синдикатът иска обособено министерство на енергетиката и извеждането на ТЕЦ "Марица-Изток 3" и ТЕЦ "Гълъбово" от българската енергийна система

Експерти на КТ "Подкрепа" представиха днес план за излизане от кризисната ситуация в енергетиката. "С оглед на ниските доходи в България е наложително да се въведе категорията "енергийно беден" потребител, който да се възползва от преференциални цени на електроенергията". Това предложи Ангел Божилов, енергиен експерт към синдиката, цитиран от БГНЕС.

Насочването на резервите в системата към тази категория ще доведе до стабилизиране на ценовите нива и тяхното намаляване за тази категория потребители в бъдеще, обясни той.

От КТ "Подкрепа" предлагат да има обособено министерство на енергетиката. Ако системата не бъде незабавно преструктурирана, реалното увеличение на цените на електроенергията за потребителите от 1 юли ще бъде 35-40 процента, сочат изчисления на синдиката.

Според Ангел Божилов трябва да се извърши тристепенна класификация на битовите потребители на база тяхната консумация и да се въведат по-ниски цени за част от потребяваната от тях елекроенергия.

Сред мерките той посочи намаляване в пъти цената на нощната тарифа спрямо дневната и въвеждането на уикенд тарифа за битовите потребители. Той обясни, че за "енергийно беден" клиент ще се счита всяко едно домакинство, което дава над 10% от доходите си за енергийните си нужди. В България към тази категория спадат между 70 и 80% от семействата.

Една от най-важните мерки, които трябва да се предприемат, според Конфедерацията, е извеждането на двете скъпи американски централи - ТЕЦ "Марица - Изток 3 Контур Глобал" и ТЕЦ "АЕС Гълъбово" от българската енергийна система и насочване на производство им към Турция. Това би решило незабавните проблеми в системата и ще намали значително цената на енергийния микс за обществения доставчик.

Предлага се още да бъде удължена експлоатацията на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй" с 10 години. Инвестицията за това ще бъде между 220-250 млн. евро, като за този период двата реактора ще могат да произведат около 140 млн. мегаватчаса електроенергия. Според изчисленията на синдиката с предлаганите мерки разходите в системата ще се намалят с 1 милиард лева годишно.
 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии