1 USD
1.82447 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,854.2

Голямото "мазало" в схемата на енергийните зависимости

БГ Бизнес

За играта с музика и този, който остава без стол

Голямо „мазало” в схемата на зависимостите в енергетиката, в която всеки дължи пари на всеки, обясни в студиото на „Тази сутрин” бившият икономически министър на ГЕРБ, сега член на Гражданския съвет на Реформаторския блок Трайчо Трайков. Той описа нагледно как са свързани отделните участници в сектора.

Производителите на електроенергия – конвенционалните централи - ТЕЦ, АЕЦ, ВЕЦ (собственост на НЕК) и ВЕИ (тук са и малките ВЕЦ), вкарват енергията си в мрежата „високо напрежение”, която е собственост на Електроенергийния системен оператор (ЕСО). После по веригата са ЕРП-тата, мрежата „средно напрежение”, трансформаторите, мрежата „ниско напрежение” (220 волта), домакинствата и малкият бизнес.

Върху мрежите има търговци, които ги използват. Първо е НЕК – купува от централите, плаща, за да използва мрежата „високо напрежение”, и след това продава на електроснабдителните предприятия (ЕСП). Това не са ЕРП – те притежават мрежата, ЕСП са търговците, които продават на клиентите на регулирания пазар, уточни Трайков.

Друг участник в схемата е големият бизнес – индустриални предприятия, които купуват на свободния пазар, от който си искат – от НЕК, от ЧЕЗ, ЕВН, Енерго ПРО и от още 120 лицензирани търговци. „И малкият бизнес също беше задължен миналата година да е на свободния пазар – фирмите, които са един вид домакинства. Но и те предпочитаха да са на регулирания. Беше вменена една нова функция на ЕСП – да служат като доставчик от крайна инстанция – продават на регулирани цени, но по-високи от тези за домакинствата”, каза Трайков.

Върху всички е „ДКЕВР, който като Зевс седи върху един облак и хвърля светкавици”.

От ВЕИ-тата, най-големите, които са свързани с мрежата „високо напрежение”, продават директно на НЕК. Но голямото мнозинство, които са свързани с мрежата „средно напрежение”, продават на снабдителните предприятия.
Какво става с парите от зелена енергия? По Закона за енергетиката, член 35 – предприятията, които изпълняват задължения към обществото – да купуват енергията на ВЕИ – това са НЕК и ЕСП – имат право да бъдат компенсирани по справедлив начин, по методика, определена от ДКЕВР.

„Тук вече идва голямото мазало”, каза Трайков, като се извини за жаргона: „ДКЕВР е направил такава методика, която води до всички проблеми в днешния ден. ЕСП трябва да плащат по закон цялата произведена електроенергия от ВЕИ. След това я продават на НЕК, а НЕК трябва да им плати за тази зелена енергия. Само че ДКЕВР е предвидил, че в периода от лятото на 2013 до лятото на 2014 година общо трябва да бъдат платени 950 млн. лв. за зелена енергия, а в цените на домакинствата, като се съберат всички сметки, вътре в тях са скрити едни 370 млн. лв., които са зелена енергия. Разминаването е с цел да се задържат цените за електроенергия за домакинствата”.

„Сметките, които ние плащаме, в тях вече има зелена енергия, обаче тя е скрита. Миналата година я скриха, преди плащахме зелена добавка. Но плащаме една трета от цената. Към дефицита за тази година се добавя и от предишната година. И 2012 имаше подобен дефицит. Добавиха такса на ВЕИ-тата за достъп до мрежата такса. Те се обърнаха към съда, той я отмени, сега и тези пари трябва да се връщат. От предишната година има над 200 млн. лв. дефицит, който не е предвиден въобще”, допълни бившият министър.

Той обясни още: „ДКЕВР и правителството се напънаха миналата година как да покрият разликата между 370 млн. лв. и 950 млн. ла. Казаха - ще продадем въглеродни емисии за 500 млн. лв. и второ - от свободния пазар на търговците ще дойде добавка зелена енергия. За свободния пазар - ок, но сметката за въглеродни емисии, както всички предупреждаваха, абсолютно изгърмя. 500 млн. лв. няма как да се съберат посмъртно, максимум 250 млн. лв.”.

„Въпросът беше кога ще гръмне този балон, в който всички дължат пари на всички. НЕК към производителите около 1 милиард лв. и на ЕСП този дефицит, който е около 400 млн. лв. ЕСП може би са единствените, които плащат – на ВЕИ и на НЕК. Плащаха досега. Сега напълно изпразнени от финанси казаха – вече ще почнем с НЕК да си прихващаме между това, което ни дължите и което ние ви дължим. Известно време това се случваше. Настана един рай за адвокатите”, продължи Трайчо Трайков.

„Ако направим аналогия. Има една игра, в която хора танцуват в кръг и има едни столове зад тях. В един момент музиката спира, всички сядат и само един остава прав и изгаря от играта. Миналата седмица ДКЕВР спря музиката и каза този, който ще е без стол, са ЕСП”.

Хаосът в системата влияе върху това, което ние плащаме било като потребители на електроенергия, било като данъкоплатци. Това, което не плащаме в сметките, го плащаме през бюджета. Рано или късно дефицитът ще трябва да се покрие. Въпросът е дългосрочният или средносрочният подход, за който анализатори предлагаха, всички на тази картинка трябва да седнат и да решат как да се неутрализира този дефицит и всички ще трябва да поемат нещо. Може би и крайните клиенти с някаква степен повишаване на сметките”, прогнозира Трайков.
 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии