Баща и син бяха изгонени с полиция от училищен двор в Пловдив, след като отишли да играят баскетбол. Мотивът на униформените е, че мъжът и неговото дете нямат право да се намират на територията на училището.

Бащата обаче твърди, че това е единственото място в квартала, където децата могат да спортуват.

Неприятната сцена се разиграва пред очите на сина на Георги Табаков на 12 юли вечерта. След работа баща и син отиват да пострелят по кошовете, но играта им е спряна бързо.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Попитах ги съвсем нормално кой закон нарушаваме, защо нямаме право да сме тук. Не получих никакъв отговор. Вместо това се опитаха общо взето с агресия и насила да ме изведат от училището“, разказва Георги Табаков.

В позиция до bTV директорът на училището казва, че дворът е държавна собственост и се използва само за учебни цели. В момента там била разположена и строителна техника, което създавало опасност.

„С оглед на гореизложеното, считам претенциите на жителите на съседните сгради за ползване на училищния двор на Професионалната гимназия по туризъм са недопустими, което многократно съм изразявала в отговор на подадени жалби и искания. Следва да отправите претенциите за осигуряване на по-добри възможности за спорт на живущите в квартала към Община Пловдив, Район „Източен“, се казва в писмената позиция.

Преди две години родители внасят подписка в общината за достъп до училищните площадки. Предложението обаче не е прието.

„Градът е голям, презастроен и площадките, които да са обществено достъпни, не достигат. Няма терени, на които да бъдат изградени нови такива“, категоричен е Георги Матеев, родител на дете със социално-образователни потребности.

В момента всеки директор има право да разпореди дали да отвори, или не дворовете в извънучебно време. Някои не го правят заради чести вандалски прояви.

Същото важи и за София.

„По принцип е записано, че трябва да са отворени, но директорите пак носят отговорност и се получава този конфликт“, обяснява Цветелина Симеонова-Заркин, зам.-председател на комисията по образование в СОС.

„Те стоят празни, пусти. Вместо това децата са или вкъщи, или по улиците, където нищо добро не вършат обикновено“, слята обаче Георги Табаков.

От МОН също посочиха, че в случая с Пловдив директорът носи отговорност за повереното му имущество.

По темата работиха Леда Виденова и Мария Аладжова.