Полицията в Хасково разследва злоупотреби със заявления за гласуване в подвижни секции. Част от хората, поискали да гласуват като трудноподвижни, дори не са в страната.
Случаите са от общините Стамболово и Минерални бани.
За това, че броят на заявленията за гласуване в подвижни секции на тези избори гони рекорди, bTV първа разказа, а примерът беше от Кърджали. Причината е да се избегне машинният вот.
Сега полицията установява същото и в Хасковско. В две общини – Стамболово и Минерални бани, са подадени близо 800 заявления, което е почти два пъти повече спрямо изборите от април. А според разследващите част от хората, които са заявили, че са болни и не могат да стигнат до секцията, дори не са в страната.
Най-много заявления за гласуване в подвижна секция са подадени в Минерални бани- 395. В Стамболово трудноподвижните избиратели от 160 през април са скочили на 305 сега. Заявленията са подадени на гише в общините, а не по електронен път.
„Част от лицата се намират извън страната и няма как да подадат заявление за гласуване в подвижна секция, други пък са с някакви медицински бележки - високо кръвно или диабет“, заяви ст. ком. Венцислав Кирчев- директор на ОДМВР – Хасково.
Караманци е най-голямото село в Минерални бани и вотът е само машинен. Подадени 150 заявления за подвижна секция, в която се гласува с хартиени бюлетини.
„Има хора, които са подали с диабет, със сърдечни заболявания и с високо кръвно - документи и заявления. На тези 40 градуса да ги изкараме ли тези хора до изборните секции“, каза кметът на Минерални бани Мюмюн Искендер.
„Те нямат базата данни по електронен път да го проверяват заболяването на съответните избиратели, поради което считам, че се злоупотребява действително. Има предпоставки, но тези предпоставки са в закона“, обясни Добромир Якимов - предс. на РИК – Хасково.
В момента законът дава право на хората само срещу медицинска бележка от личния лекар да поискат гласуване в подвижна секция. Колко от тях са злоупотребили със заболяванията си - ще стане ясно след изборите, когато и ще приключи проверката на полицията.
Междувременно в Кърджали полицията разби добре познатата схема с дърва срещу глас . Длъжностно лице на 71 години от горското в Момчилград е принуждавал свои служители да раздават дърва за огрев, срещу които хората е трябвало да гласуват за определена политическа партия. Горският е задържан и в последствие освободен заради здравословното му състояние.