Христос Воскресе!
В катедралния храм "Св. Александър Невски" бе отслужено Пасхално богослужение за Възкресение Христово. Службата бе оглавена от наместник-председателя на Българската църква - врачанския митрополит Григорий. След смъртта на патриарх Неофит това е вторият път, в който страната ни посреща Великден без глава на църквата.
Тази година българска делегация не отиде до Ерусалим, за да донесе пламък от Благодатния огън. В Русе обаче бе донесен огън от Румъния и той бе разпространен в още няколко града в Северна България.
В София храмовете бяха осветени с Благодатен огън, но този, измолен миналата година. Той се съхравнява в параклиса на Светия синод, както и в митрополитските катедрали в цялата страна.
На службата в патриаршеската катедрала присъстваха служебният премиер Димитър Главчев и още представители на властта.
Каква е историята на Великден?
Великден или Възкресение Христово е денят, в който християните честват възкръсването на Исус Христос. Според Библията това се случва на втория ден след като Христос е разпънат на кръст и погребан.
Според евангелиетата празната гробница е видяна от жените мироносци, които посещават гроба. След това Исус се явява на Мария Магдалена, а после и на апостолите.
Пред тях се разкрива истината за кончината на Исус – той не е умрял завинаги, а е претърпял адски мъки в полза на човечеството и след явяването си на тези хора ще се издигне жив до отца.
Това е най-светлият християнски празник и бележи началото на т.нар. Светла седмица, която започва веднага след Страстната седмица. Денят се нарича още Светла неделя.
Хората се поздравяват с израза „Христос Воскресе!“, на който се отговаря с „Воистина Воскресе!“
Легенда за великденските яйца
Символи на този ден са боядисаните яйца и козунака.
Традиционни се считат червените яйца, като това идва от популярна легенда за среща между римския император Тиберий и Мария Магдалена.
Мария намира Тиберий в двореца му и или го заварва да яде яйца, или сама му носи в дар (по стар еврейски обичай за обдаряване на домакините от гостите).
На императора разказът ѝ му прозвучава твърде невероятно и той и заявява, че ако казаното от нея е вярно, значи може и бялото яйце да стане червено, след което това се сбъдва.
Според друга версия, тя просто му подарява яйце, обагрено в червено, като символ на кръвта на Христос. Преданието гласи, че именно оттогава е обичаят яйцата да се червят (боядисват в червено) и че впоследствие са въведени и други оцветявания, но има исторически и археологически данни, че това се е правело още в Древен Египет и е характерен за Персия обичай, практикуван отдавна и от римляни и гърци, както и че е бил познат в Древен Китай.
Ритуалите им, свързани с боядисани яйца, символизират раждането на живота.
Какви са традициите на Великден?