Хиляди хронично болни ще продължат да се сблъскват с тежка бюрокрация, за да получават лекарствата си. Почти всички национални консултанти са дали становище, че не трябва да се удължава срока на протоколите.
Пациенти настояваха протоколите, с които си вземат лекарствата да важат вместо за 6 месеца, за 1 година. За да се сблъскват по-рядко с тежката процедура да събират цял куп документи, които да представят пред лекарска комисия, пред районна здравна каса, а оттам и пред националната. При това се разнасят на ръка, защото "електронният път" е непознат за системата.
От касата поискаха становища от всички национални консултанти възможно ли е срокът да бъде удължен - повечето са отговорили с "не". Става дума за заболявания като множествената склероза и редките болести. „Опасенията са, че няма да може да се наблюдава пациента за такъв дълъг период от време", заяви Маргарита Грозданова, НЗОК.
Промяна обаче ще има най-вероятно за астматиците като Калинка. Според лекарите няма проблем протоколът за нужното й лекарство да се заверява само веднъж годишно. „Много добре ще бъде, ако стане така", обясни тя.
Има и консултанти, които не са спазили срока на здравната каса и бавят становищата си. Сред тях са ревматолозите, от които зависи лечението на 27 годишната Кристина. Миналата година й откриват болестта на Бехтерев. „Хората си планират отпуск за почивка, а аз за комисия, за здравна каса, понякога и за ревматолог. Ние живеем в 21 век, но явно здравната ни каса - не", обясни Кристина.
От касата ще изчакат становищата на всички консултанти и чак след това ще вземат окончателно решение.
Междувременно, планират да отпаднат изцяло протоколите за някои лекарства в психиатрията и някои за епилепсия, за които занапред ще се изисква само рецепта.