В парламента поредни престрелки между партиите заради промените в изборните правила. От ГЕРБ-СДС се събраха извънредно в централата си рано тази сутрин и обявиха, че няма да се откажат от хартиената бюлетина.
"Продължаваме промяната" и "Демократична България" отговориха или предложенията в Изборния кодекс се оттеглят, или няма диалог и разговори.
От ГЕРБ-СДС стоят твърдо зад връщането на хартиената бюлетина. Но признават, че това застрашава шансовете за редовен кабинет.
„Ние от хартията няма да се откажем, ние не се отказваме и от машинното гласуване, но не искаме машините „Мадуро“. И ако няма нагласа за правителство, а ще си играем на кворум и без кворум е честно да се заяви пред президента да насрочва избори, с 67 депутата да се държим отговорно, а те да се държат като на Хелоуин“, заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
Все пак от партията поканиха останалите формации да се върнат на масата за разговори, а час по-късно в кулоарите на парламента обявиха и темата.
„Ще работим ли заедно за българската държава и за българските граждани, или отиваме на поредните предсрочни парламентарни избори. Ще считам отказа от възможност за последен разговор от отказ изобщо да работи българският парламент“, каза председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова.
Отказ имаше, както и две условия.
„Ние през цялото време искаме да говорим за бюджета и за решаване на реалните проблеми на хората, а БСП, ДПС и ГЕРБ избраха да отворят Изборния кодекс, защото искат да направят подмяна на българските граждани“, заяви съпредседателят на ПП Кирил Петков.
„Предлага се диалог, но се предлага диалог, след като законопроектът, който въвежда абсолютно безумие, беше докаран до точката на необратимост. Изтеглете си законопроектите, така че да започнем на чисто“, каза съпредседателят на ДБ Христо Иванов.
Двете формации настояха и в сряда да получат подкрепа за създаването на временна комисия за изборните промени. Отговорът не закъсня.
„Не приемаме диалог с ултиматуми, няма да оттеглим законопроекта, всеки има право на своето решение. Заставаме на страната на свободния български избор“, отговори лидерът на БСП Корнелия Нинова.
Другите парламентарни сили останаха на позициите си. ДПС – „за“ хартиената бюлетина, „Възраждане“ и „Български възход“ – „против“.
На този фон "Продължаваме промяната" и "Демократична България" се срещнаха с неправителствени организации и получиха подкрепата им с подписка да оттегляне на изборните промени. По какви правила в крайна сметка ще гласуваме се очаква да стане ясно в следващата седмица, когато текстовете влизат в пленарната зала.