„Работа на г-н Василев е като Георги Димитров пред Лайпцигския съд - да се яви, да каже, лошите да получат наказания и той да излезе целия в бяло”. Този призив отправи банкерът Левон Хампарцумян в „Лице в лице”, след като сутринта се появиха списъци с посетителите на бившия мажоритарен собственик на фалиралата КТБ.
„Всеки български гражданин е длъжен, когато узнае или бъде свидетел на престъпление, да бъде така добър да отиде да го опише пред прокурор, да даде показания пред съдия, за да може да се разплете кълбото. Ако това не е направено по надлежния ред, то си остава една жълтинка”, коментира Хампарцумян листата с гости.
Според него правилната стъпка в този момент е да се направи така, че да не се стига до повторение на ситуацията с КТБ.
„За някои от нещата се досещаме по дедуктивен път и никога няма да получим доказателства. С подкупите и проституцията двете страни са еднакво доволни. Затова не е толкова важно да се хване някой с подкуп, а да се направят процедурите така, че даването на подкуп да стане икономически безсмислено и това е възможно. В България можеш да правиш бизнес и без да даваш подкупи”.
След като Йордан Цонев се оказа в списъците с гости на Василев, депутатът от ДПС обяви, че се е срещал с Хампарцумян. Коментарът на банкера бе следният: „Това, че някой срещнал някой някъде в ръжта още не означава грях”.
Идеята да отпадне банковата тайна Хампарцумян нарече популистична, тъй като и в момента, когато има престъпление, тя пада по процедура. „Аз съм против такива популистични закони и правила, писани на коляно. Законите се пишат, преди да се случи нещо. Ако се пишат след това, са декрети в стил Владимир Илич Ленин”.
Банкерът каза още, че не вярва да се стигне до ситуацията „КТБ 2”, но призова за ускоряване процеса на приемане на България в еврозоната, както и да се направи по-рано стрес тестът на банките. „Банките, регистрирани в България, има добре управлявани и зле управлявани, както видяхме миналата година. Този стрес тест ще даде индикация и време на тези, които не са напълно в ред, да влязат в ред. Това е успокоение на вложителите, хората. Ние минахме вече през такъв стрес тест – живи сме, здрави сме”, допълни Хампарцумян.