Груби нарушения при строителството на ваканционно селище в горичката при къмпинг „Арапя” и курортен комплекс при Алепу установи проверката на дирекцията за строителен контрол.
Проверките продължиха една седмица.
Пропуските обаче били поправими, за това строежите ще бъдат само временно спрени.
След проверка на документите и два огледа на място експертите са установили, че строителството на ваканционното селище в боровата горичка край къмпинг „Арапя” не е незаконно, но има нарушения, които трябва да бъдат отстранени.
Проверката е установила, че няма издадено строително разрешение за пътя до вилното селище, което в момента се изгражда в боровата гора.
Няма издадено становище от екоинспекцията колко дървета могат да бъдат изсечени, тъй като в разрешението за строеж на вилното селище от 2007 г. е посочено, че там ще бъде изградена една сграда, а не 23 къщички, както е сега по проект.
Не е незаконно и строителството на Алепу. Установеното нарушение там е, че едновременно се укрепва свлачище и се строи курортен комплекс.
Със заповед на кмета на Созопол строителството на сградите трябва да спре, докато не бъде укрепен целия бряг.
Кметът на Созопол трябва да издаде заповед временно да бъде преустановено изграждането на жилищните сгради, докато изцяло не бъде укрепен брегът.
Вина за нарушенията носят фирмите за строителен контрол, които ще бъдат глобени с до 100 000 лв.
„В случая, тъй като и за двата обекта е налице разрешение на строеж и частична проектна документация, ние не можем да говорим за безспорно незаконно строителство. Ние говорим за обекти, които са започнати в отклонение на определени текстове на Закона за устройство на територията, за които нямаме или имаме частично налична техническа документация”, отбеляза началникът на ДНСК арх. Иван Несторов.
По отношение на строителството край екоплаж „Корал” има валидна заповед на министъра на околната среда от 2014 г. да не се извършват строително-монтажни работи. Става въпрос за всички имоти край плажа.
„Временното спиране на строежите според мен не може да удовлетвори никого – нито инвеститорите, нито гражданите”, коментира екологът Тома Белев.
Според него строителната дирекция пропуска, че интензивността на строителството на двата обекта е по-голяма от допустимото.