Още едно "Не" на заявките на Северна Македония за нови разговори с България по условията, които сме поставили за започване на преговори за присъединяване към Европейския съюз. От Берлин служебният премиер обясни, че предложението на страните от "Берлинския процес" е всякакви преговори да се водят директно с Брюксел. Целта е да се избегнат противоречията между две държави.
„В крайна сметка ние това сме го направили с Република Северна Македония и очевидно се движим напред, тъй като на срещата беше дадено като добър пример - една държава да преговаря с целия Европейски съюз“, сподели още Главчев в Берлин, където участва в Срещата на върха в рамките на „Берлинския процес“.
"България е горещ поддръжник на разширяването на ЕС, но при спазване на общите условия и процедурата, която е известна на всички", заяви Главчев.
Берлинският процес е създаден през 2014 г. като платформа за засилване на сътрудничеството между държавите от Западните Балкани и страните домакини на Берлинския процес, както и ЕС.
„Ние винаги сме били на позицията, че всяка една страна, която е кандидат за член на ЕС, трябва да има собствени заслуги за участието си в Европейския съюз, както и да спазва всички права и отговорности, които е поела в процеса", посочи той.
Министър-председателят коментира, че по време на срещата е станало ясно, че Черна гора ще закрие преговорните глави до края на годината, както и че Албания се очаква да започне да отваря преговорни глави в този период, както и че е била изразена надежда, че и Сърбия би могла да стартира преговорни глави в началото на 2025 година.
„Относно Зелената програма, за която ние взехме участие, подчертах особено важната за нас роля на Коридор № 8, който свързва Италия, Албания, Северна Македония и България в посока запад-изток. Достигайки до Варна и Бургас, коридорът ще позволи достъп и до оста север-юг от Гърция към Румъния, което има дори глобално измерение. Изтъкнахме важността на този коридор“, допълни още премиерът.
Министър-председателят направи изказване във втория панел на форума на тема „Зелена програма, свързаност, енергия“.
Българският премиер акцентира върху развитието на транспортните коридори, като например Транс-европейската транспортна мрежа (TEN-T), което ще намали търговските бариери и ще подобри мобилността в региона.
Главчев изтъкна също енергийната свързаност, както и инвестициите в енергийна инфраструктура и възобновяеми източници. Те са от жизненоважно значение за намаляване на зависимостта от изкопаеми горива и привеждане в съответствие със Зелената програма на Западните Балкани.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK