ГЕРБ запазва електоралното си влияние от януари 2013 г. – 24,4% от имащите право на глас биха подкрепили хората на Бойко Борисов. БСП губи част от подкрепата, която беше спечелила около референдума, и сега получава дял от 17,5%. ДПС е на трето място с 6,5% и не променя електоралната си тежест от началото на годината. Това сочат данни на НЦИОМ.
Партията на Волен Сидеров удвоява влиянието си в резултат на протестите. "Атака" е на четвърто място с дял от 5% от имащите право на глас. Движение „България на гражданите” на Меглена Кунева е петата партия, която към края на март би влязла в следващия парламент. Тя има дял от 3,5% от всички имащи право на глас. Тази формация е загубила 2,4% от началото на годината.
15% от българите, имащи право на глас, твърдят, че биха променили решението си коя партия да подкрепят в полза на очаквания победител.
В края на февруари лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов бе одобряван от 40% от интервюираните, а делът на неодобрението за него бе 51%. След оставката на кабинета, одобрението и неодобрението към Бойко Борисов са съизмерими дялове (46%:45%). Без промяна остават дяловете на одобрение и на неодобрение към лидерите на БСП, на ДПС и на "Атака".
Няма доминираща оценка за оставката на премиера Бойко Борисов. 45% я определят като бягство от отговорност, а 42% – като достойна постъпка.
Формирането на служебен кабинет обваче носи позитиви за президента Росен Плевнелиев. В края на март 2013 г. дейността на държавния глава е одобрявана от 56% от пълнолетните българи. Нужен е поне месец работа на министрите, за да натрупат хората впечатления.
Настоящото изследване на НЦИОМ е проведено в периода 21-29 март 2013 г. и е представително за пълнолетното население на страната.