Идеята на ГЕРБ да използва СРС-та в опит да спре купуването на гласове не бе прието положително от опозицията. В студиото на „Тази сутрин” депутатът от БСП Мая Манолова обяви, че управляващите страдат от амнезия. По думите й преди две години първите мъже в партията публично са поели ангажимент, че ще бъде променен Закона за специалните разузнавателни средства. Злоупотребата с използване на СРС-та по време на управлението на ГЕРБ е скандална. Те са изцяло в ръцете на управляващата партия и прокуратурата няма глас в прилагането им, каза Манолова.
Депутатът от ГЕРБ Димитър Лазаров отговори, че позицията на колегите му е да се прилагат специални разузнаватлени средства по време на изборната кампания, само ако се налага. Така ще се пресече порочната практика да се купуват гласове. Няма да се подслушва човекът, който е продал вота си, а хората, които организират това, каза Лазаров. Предложението им е било обявено и вчера при срещата с президента Росен Плевнелиев.
Идеята срещна неодобрение не само от Мая Манолова. Депутатът от ДСБ Екатерина Михайлова също се изказа скептично, като притесненията и идват от злоупотребите при използването им. Тя поиска да има гаранции, че при бъдещото им прилагане няма да има нови проблеми при прилагането на СРС-та.
В отговор Лазаров уточни, че използването на специалните разузнавателни средства ще става само по искане на прокуратурата. Ще се подготви текст в закона, който няма да позволява органите на изпълнителната власт да искат подобно нещо.
Депутатът от ГЕРБ категорично отхвърли появилите се информации за изменения в Изборния кодекс, които ще позволят на партията, спечелила изборите с по-малко от 50% от гласовете, да не сформира коалиционно правителство, като автоматично й се допълнят процентите за еднолично управление.
Кабинетът на ГЕРБ ще остане в историята с бонусите. Нищо чудно в края на своя мандат да си добавят 40-50 депутати като бонус, за да могат отново да управляват, заяви Манолова. Към нейната резервираност към обещанието на Лазаров, че това няма да се случи, се присъедини и Екатерина Михайлова. Тя определи подобно решение като нарушение на конституцията. По думите й в България често се правят промени Изборния кодекс точно преди самия вот.
Депутатът на БСП нападна управляващите и с грешките, допуснати при съставянето на забранителните списъци за гласуване. По думите на Манолова в тях без причина са попаднали страшно много хора, като така им е отказано правото на вот. От своя страна Лазаров я обвини, че иска да върне изборния туризъм.
Той добави, че най-вероятно в някои секции ще бъде въведено електронното гласуване. Това не може да стане толкова бързо и затова ще го изпробваме експериментално, каза Лазаров.
Електронното гласуване е най-прозрачното. Реформата трябва да се прави още сега, заяви от своя страна Екатерина Михайлова.