Работници - подлагани на детектор на лъжата. Фирми назначават служители, едва след като отговорите удовлетворят шефовете и се окаже, че говорят истината.
Ивайло е охранител - не сяда на полиграфа за първи път. Във фирмата му редовно тестват лоялността на персонала. „Въпросът е всичко да е наред, тогава няма от какво да се притесняваш”, коментира той.
Фирмата охранява много от банките у нас. Служителите й периодично минават този тест. Кандидатите за гардове - също.
„Най-често кандидатите за работа се провалят във връзки с криминалния контингент или че някога в миналото са имали някакви криминални деяния”, обяснява Станимир Велинов - главен оперативен директор на охранителна фирма.
След всеки обир, охранителите на ударения обект задължително сядат на детектора. Винаги има съмнения за вътрешен човек. „Впоследствие наистина се установи, че друг служител, но не наш, който е бил служител преди това в банката, е дал съответно информацията и има съпричастност към случилото се тогава”.
Детекторът на лъжата е станал основен инструмент и все повече фирми подбират кадрите си с него.
„Имаше интересен случай, където, знаете, информацията сега е най-ценното. Кандидат за финансов директор се оказа, че е изпратен от конкуренцията да източва информацията”, допълва Емил Пенов - психолог-полиграфист.
У нас детекторът не се приема като доказателство в съда.