Европейците са най-самотни в София, Подгорица и Диарбекир. Това сочи мащабно проучване на Европейската комисия за оценка на качеството на живот в европейските градове.

Според проучването в графа „Самота в европейските градове“ София е столицата в ЕС с най-голям дял на хората, които посочват, че се чувстват самотни – това са 21% от всички жители на града. Единствено по-зле от нас са Подгорица с 22% и Диарбекир с 26%.

В прочуването се следят и данните за още един град у нас и това е Бургас. Там ситуацията със самотата е малко по-добра – около 16% от хората посочват, че това е проблем.

В контраст на това при първенците в тази графа по-малко от един на десет души се чувства самотен. Първото място е за Люксембург, където едва 4% посочват това като проблем, следвани от Страсбург с 5% и Женева с 6%.

Снимка: iStock

Доволни ли сме от живота в града?

Тук Диарбекир ни водят. Според данните около 85% от жителите на града са доволни от живота си в него, а за София този процент е по-близо до 80%. В контраст – жителите на Бургас много харесват живота си там – близо 90% са доволни.

В дъното на класацията по този показател са Палермо (62%), Атина (65%), Истанбул (65%), Тирана (66%), Неапол (66%) и Белград (69%).

Най-доволни от живота си в града са жителите на Цюрих – цели 97%, Копенхаген с 96% и Грьонинген – 96%.

От ЕК посочват, че оценката по този показател се увеличава с нивото на образование.

Подобрило ли се е качеството ни на живот?

Тук се наблюдава нещо много интересно, което е видимо още от графиките на проучването. Жителите на бившия соцблок генерално смятат, че качеството на живота им се е подобрило през последните 5 години, докато в Западна Европа този показател е значително по-нисък.

Снимка: iStock

В Източния блок между 31 и 39% и над 39% от хората смятат, че качеството на живота им се е подобрило. За Западна Европа този показател на места е под 20%.

Тук най-високата оценка е за Биалисток в Полша – цели 62%. София стига до завидните 52%.

Качеството на живот не се е подобрило през последните 5 години за Рим (3%), Скопие (13%) и Болония (14%). Интересното е, че в дъното на класацията попадат и някои от първенците в Европа по други показатели като Стокхолм, Мюнхен, Барселона и Берлин.

Снимка: iStock

Приемане на различните

На въпрос дали градовете ни са подходящи за имигранти от други държави, жителите на София са по средата. 49% смятат, че това е така и сме предпоследни в класацията. След нас е само Скопие с 33%.

Най-приемащи имигранти са жителите на Кардиф – 95% и Лисабон – 90%.

На въпрос дали градът ни е добър за живеене за хора с различна сексуална ориентация – под 62% смятат така за София. Най-зле е положението в Диарбекир – едва 27%.

Снимка: iStock

Възрастни и семейства с деца