"Едно некоректно решение на Висшия съдебен съвет отекна негативно не само в цялата страна, но и в Брюксел". Това коментира президентът Росен Плевнелиев, визирайки уволнението на председателя на Съюза на съдиите Мирослава Тодорова, което предизвика бурни реакции както сред колегите й, така и сред опозицията в парламента.
Докладът на ЕК в областта правосъдие и вътрешен ред ще излезе в сряда, а премиерът Бойко Борисов и вътрешният министър Цветан Цветанов определиха уволнението на Тодорова като "провокация".
Президентът Росен Плевнелиев обаче се надява, че тъй като докладът обхваща петгодишен период, Европа да бъде "обективна и да види прогреса, който сме постигнали".
"Да, имаме много проблеми, но и имаме успехи. Ще бъдем честни и почтени, но искаме, както проблемите са на масата, и успехите да бъдат на масата", каза президентът. Той все пак изказа опасение, че решението за отстраняването на съдия Мирослава Тодорова може да намери отражение в доклада.
Още вчера президентът каза, че е обезпокоен от решението на Висшия съдебен съвет, което по думите му, създава усещане и съмнение за степен на необективност.
Събитията във Висшия съдебен съвет вече са в коментарите на западните анализатори. Според експерти от Европейския център за политика в Брюксел България е "затънала в липса на прозрачност при номинирането на съдиите".
ЕС наблюдава съдебните реформи и борбата с корупцията в България и Румъния от присъединяването на двете държави към Съюза на 1 януари 2007 г. Експерти смятат, че следващият доклад ще препоръча продължаване на мониторинга както на София, така и на Букурещ.