Продължителната злоупотреба с правомощия, корупцията и недемократичните практики в България и други източноевропейски държави са охладили надеждите на Европейския съюз за по-близко сътрудничество със страните от бившия Източен блок, коментира АФП.
България например е затънала в липса на прозрачност при номинирането на съдиите, отбелязва още агенцията.
„Разширяването на Евросъюза стана твърде бързо”, заявява пред АФП Корина Стратулат от Европейския център за политика в Брюксел.
„ЕС научи уроците си от миналото, включително от случилото се с Гърция. Сега той е по-внимателен, настройва стратегията си”, допълва анализаторът.
Процесът по разширяване бе недостатъчно строг и присъединяването сега би било много по-трудно, заявява от своя страна политологът Ричард Уитман от фондацията „Чатъм Хаус”.
На фона на притеснението за бъдещето на източните страни, Брюксел засилва усилията си за гарантиране, че държавите членки изповядват основните ценности, формулирани от договорите на ЕС, коментира още АФП в своя анализ на проблемите, пред които е поставена перспективата "Източно партньорство" на ЕС.
ЕС наблюдава съдебните реформи и борбата с корупцията в България и Румъния от присъединяването на двете държави към Съюза на 1 януари 2007 г.
Другата седмица се очаква редовният доклад по механизма за сътрудничество и проверка, наложен от Брюксел на София и Букурещ, като според експерти документът ще препоръча продължаване на мониторинга.