По-малко от месец остава преди провеждането на петите за България избори за евродепутати.

Макар и изборите за членове на Европейския парламент да са наднационални, всяка държава членка избира евродепутатите си спрямо своето законодателство.

Датата на евроизборите

Има и някои общи принципи. Евроизборите ще се проведат на 9 юни почти навсякъде, но в Латвия, Малта, Словакия и Италия те ще са на 8 юни (събота). В Ирландия и Чехия вотът ще е на 7 юни, а в Нидерландия – на 6 юни. В Естония ще се гласува от 3 до 9 юни.

В Гърция се гласува на 8 юни по пощата и на 9 юни в секциите. Ако гласовете по пощата не са пуснати до 17 часа местно време, се считат за невалидни.

Има разлика и в часовия диапазон, в който избирателите могат да упражнят гласа си. В България изборният ден може да продължи до 21 часа.

В Кипър урните са отворени до 18 часа, а в Гърция – до 19 часа.

В Румъния краят на изборния ден е в 22 часа, но ако има чакащи избиратели пред секциите, може да бъде удължен до 23:59 часа.

Изборни правила

Изборите за представители за Европейския парламент се провеждат по пропорционалната изборна система.

Гражданите на ЕС, пребиваващи в друга страна от ЕС, могат да гласуват. Интересно е, че могат и да се кандидатират оттам.

Бившият британски евродепутат сър Греъм Уотсън се надява да се завърне в Европейския парламент през юни, след като беше поканен да се кандидатира в Италия от алианс, подкрепян от бившия премиер на страната Матео Ренци. Уотсън е представлявал Англия от 1994 година до 2014 г. Сега е кандидат за член на ЕП от Италия и е издигнат от коалицията „Съединени европейски щати“.