От средата на 2014 г. поетапно започва въвеждането на електронна рецепта. Това обяви шефът на НЗОК Пламен Цеков с уточнението, че тя ще бъде задължителна за всички договорни партньори на касата, а рецептурните книжки след време няма да се ползват.
Всеки лекар ще може да "изписва" на компютъра си електронна рецепта с уникален код, която след това ще разпечатва и предоставя на пациента. При посещение в която и да е аптека в страната пациентът ще може да закупи лекарствата, от които има нужда. Ако някой от медикаментите липсва в дадена аптека, ще може да се закупи от друга, тъй като уникалният код ще бъде подаден по електронен път до всяка аптека.
Въвеждането на електронна рецепта ще наложи пренастройка на софтуера на лични лекари, фармацевти, лекари в болниците. От фирмата изпълнител на проекта увериха, че за тях това ще бъде безплатно, като те ще плащат ежемесечен абонамент за поддръжката му - не повече от 20 евро за фармацевтите и 10 за лекарите.
Е-рецептите свеждат грешките с изписването на лекарствата до минимум, обясни Петя Маринова, експерт в НЗОК. По думите й така ще се улесни достъпът на пациентите до лекарства, ще се намали времето за обслужване в аптеките.
Цеков от своя страна допълни, че е възможно след време да отпаднат някои от протоколите, с които пациенти получават лекарствата си. Използването на е-рецепта ще се регламентира в бъдещ Национален рамков договор (НРД).
"Ако Българският лекарски съюз няма да иска да преговаряме за НРД 2014, до края на годината подавам оставка. Ако залогът е да има електронна рецепта, или аз да съм управител, ще се оттегля и нека да я има рецептата", допълни шефът на Здравната каса.