Доктор Нели Пандова е дългогодишен служител в Спешната помощ. Днес стана ясно, че има още един заразен медик с COVID-19 там, с това общият им брой вече е 15.
Лекарката е лекувана в „Света Анна“ в края на март, изписана е след два отрицателни PCR теста за коронавирус. Три седмици по-късно състоянието й се влошава и тя губи битката за живота си в Спешното отделение на Александровска болница.
Там са й направени още два теста - бързият тест е положителен, а PCR тестът отрицателен.
Според експертите въпреки отрицателните резултати, съществува хипотетична възможност починалата д-р Пандова все още да е имало наличие на коронавирус.
Доцент Ангел Кунчев обяснява, че има няколко варианта, в които PCR тестът може да даде лъжлив отрицател резултат. Когато от носоглътката е взета неправилно пробата или транспортирането ѝ забавено. Третият вариант е, когато пациентът вече е прекарал болестта и вирусът е слязъл в белите дробове.
„В по-късните етапи вирусът се задържа в носоглътката, това е неговата входна врата. Той се размножава в епитела, но вече в по-късните етапи, когато слезе в алвеолите, той остава там по-дълго време. В този етап може да го няма в носоглътката, в тази област, и ние да не го хванем в PCR тест“, обясни д-р Ангел Кунчев.
Вирусът може да остане в организма на болния над 28 дни. От щаба не изключват и варианта д-р Пандова да е изкарала вируса втори път, въпреки че е имала антитела, тъй като съпругът й също е болен.
„Мога да определя случая като един от най-сложните от гледна точка на окончателно казване, да, със сигурност, това е диагнозата“, допълни доц. Ангел Кунчев.
Предстои оперативният щаб да вземе решение - дали случаят ще стане част от статистиката на починалите от коронавирус. От Лекарския съюз предполагат, че е възможно фаталният край на спешния медик да е настъпил заради усложненията, които се получават след това заболяване.
„Макар и организмът да се е преборил с него и изчистил, последиците понякога са такива, ако можем да ги наречем образно, победата на организма в този случай е била пирова“, обясни д-р Иван Маджаров, председател на УС на БЛС.
Лекарите все пак са обнадеждени от терапията с антитела от кръвна плазма на оздравели.
„Поне по данните, които излизат до момента от различни проучвания, води до намаляване на вируса и дори до пълното изчезване от организма на човек“, заяви д-р Иван Тонев, лекар в Специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания.
Състоянието на двамата пациенти, при които лечението с кръвна плазма е приложено, се подобрява.
Последната информация от Националния оперативен щаб показва, че за днешния ден са доказани нови 20 случая. 17 във Видин и 3 в София.
Общо установените с вируса у нас са 1652 души. Починалите са 78.
Пресконференциите на щаба вече ще се провеждат само в четвъртък обявиха от правителствената пресслужба.
Следващите две седмици ще са много важни за анализа по отношение на разхлабването на мерките и какво следва, коменитраха от щаба. Данните до момента показват че пикът на заразените е би в седмицата между 20 до 26 април.