Автомобилът на Алексей Петров би трябвало да е напълно унищожен, ако срещу него е извършена атака с РПГ-22. Такова заключение правят военни експерти, участвали в разработването и производството на грантомета у нас.
И до днес РПГ-22 са сред най-разпространените оръжия от този тип в световен мащаб.
У нас също продължават тестовете и разработките на модификации за гранатите, както на РПГ- 22, така и на РПГ-7. Производителите са категорични – оръжието може да пробие бронята на танк.
Тези кадри са заснети по време на изпитание на граната от РПГ-7 срещу броня от 400 мм. Пробивната сила на снаряда е идентична с тази на РПГ-22 – оръжието, което е използвано срещу Алексей Петров, казва експертът.
Това са и причините, поради които проф. Станчо Петков от Института по металознание към БАН е убеден, че атаката срещу Алексей Петров не е извършена с бойни муниции.
„Тази граната или е била учебна, или е била инертна – която е била само със стартов заряд и реактивен двигател”, посочва Петков, който е бивш изпълнителен директор на военните заводи ТЕРЕМ. Той е сред първите експерти, които помагат на разследващите със становище за това какво се е случило в злополучния цех за утилизация в Горни Лом. В миналото е разработвал и модификации на гранати, както за РПГ-7, така и за РПГ-22.
„Ако има директно попадане, то просто колата няма шанс. Без значение каква защита има, и 7-степенна, и каквато и да било. Колата няма такава броня, която да я защити. От този автомобил щеше да остане половината му част и вътре хората от самото налягане и температурата, която се развива при взрива, не би трябвало да са живи”, продължава Петков.
Проверка на bTV установи, че последното поколение брони за леки автомобили могат да спрат огнестрелни оръжия като автомат "Калашников", например, както и ръчни отбранителни гранати. Никъде в техническите спецификации обаче производителите не посочват, че колите могат да издържат атака на каквото и да било РПГ.
Според друга от версиите, известни до момента, не се изключва гранатите да са рикоширали и това да е спасило Алексей Петров. Проф. Петков опровергава и тази хипотеза, тъй като боеприпасът за РПГ-22 е произведен така, че да се самовзривява, дори и да не удари целта.
„Ако самата граната целта не уцели, възможността е от 3,5 до 4 секунди да се самовзривят, което в момента не виждам да е станало това нещо”, посочва Петков.
Ако похитителите са пропуснали целта, тогава живеещите в близост до стрелбата е трябвало да чуят 4 тътена. По два - от изстрелите и от взривяването на гранатите.