Нефтената рафинерия в Бургас може да работи и с различен от руския петрол. Това стана ясно изказване на експерта от Центъра за изследване на демокрация Руслан Стефанов пред bTV.

„Рафинерията в Бургас няма икономически или технологични причини да работи на руски петрол. И 80-те години, и по-късно тя е работила с друг петрол“, заяви Стефанов.

Той коментира и това дали ще се отрази отнемането на концесията на Росенец от „Лукойл“ върху цената на горивата. „Не мисля, че ще има такъв ефект, а по-скоро би трябвало да има обратен ефект. Тъй като проблемът с това да дадеш концесия на пристанището на най-големият производител е, че той ограничава достъпът на други конкуренти на пазара и съответно това дава една монополна мощ на руските компании“, уточни Стефанов.

„Най-важното нещо е да се осигури достъп на всеки, който иска до този терминал да доставя съответните горива или петролни продукти. Икономическата сигурност зависи от това“, добави експертът.

На 1 януари 2025 г. България ще трябва да спре вноса на руски петрол, ние говорим за едно по-ранно прекратяване. При най-лошия сценарий, ако дори се стигне до спиране на рафинерията, евентуално може да има едно повишаване до 10 стотинки. България има поне между 3-5 месеца има осигурени горива при текущото потребление, обясни той.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement