Очаква се рязък дефицит на петрол на глобалните пазари, тъй като Саудитска Арабия намалява добива си.

Това показват заключенията от най-новия месечен доклад на Организацията на страните износителки на петрол.

Добивът намаля миналия месец, тъй като най-големият производител в организацията - Саудитска Арабия, приложи едностранно съкращаване на количествата, за да подкрепи пазарите, пише още в доклада.

През изминалата седмица петролът на ОПЕК поскъпна до цена над 88 долара за барел. Международната агенция по енергетика прогнозира, че растежът на търсенето на петрол ще отслабне до 1 милион барела на ден през 2024 година.

Всичко това ще доведе и до поскъпване на горивата у нас. През последния месец - в разгара на летните отпуски, цените вървят трайно нагоре.

На бензиностанциите литър бензин струва средно 2,71 лева, литър дизел - 2, 67 лв., а пропан-бутан 1,13 лева.

В сравнение с миналия месец, горивата са увеличили цените си с между 15 и 25 стотинки на литър. 

Търговците отчитат, че поскъпване има, но казват, че е неизбежно след като цените на световните пазари растат.

„Поскъпването на дизела е сериозно тъй като е сезон на пътуването, освен това, това е горивото, което се използва за превоз на стоки. Поскъпването на пропан-бутана се дължи на факта, че от първи август се въведе пълната ставка на акциза - 340 лв. на 1000 кг и това веднага доведе до една увеличение от 24 стотинки с ДДС на цената“, каза Светослав Бенчев от Българската петролна и газова асоциация.

Очакванията на експертите са в близките дни цените на най-масовите горива да не надминат 3 лева за литър, но повече яснота за пазара очакват да има есента.

От една страна част от страните производители на петрол ограничават добива, а от друга някои от рафинериите в Съединените щати и Европа имат технически проблеми. 

Търговците у нас отчитат, че поскъпване има, но казват, че е неизбежно след като цените на световните пазари растат.

"И цените на дребно се повишиха, усеща се, но не е нещо фатално - с някакви десетина стотинки, но няма какво да се направи, цените се повишават - цената на петрола е висока", казва Юлиан Вълчев, управител на бензиностанция.

От Българската петролна и газова асоциация обясниха, че основната причина за по-скъпите горива са намалените добиви на петрол от Русия и Саудитска Арабия. 

"Поскъпването на дизела е сериозно, тъй като е сезон на пътуването, освен това, това е горивото, което се използва за превоз на стоки", посочва Светослав Бенчев от Българска петролна и газова асоциация.

Значително поскъпване има и при пробан-бутана.

"Поскъпването на пропан-бутана се дължи на факта, че от първи август се въведе пълната ставка на акциза - 340 лв. на 1000 кг, и това веднага доведе до една увеличение от 24 стотинки с ДДС на цената му", посочи Бенчев.

Очакванията на експертите са в близките дни цените на най-масовите горива да не надминат 3 лева за литър, но повече ясна за пазара очакват да има есента.