Екопротестите в пет града в страната - София, Пловдив, Варна, Русе и Перник, започнаха в 18.30 ч. Те минават под наслов "Гражданите срещу мафията в Рила, Пирин и Витоша".

Снимка: Ладислав Цветков

Повод за недоволството стана изсичането на млади дървета на площ 20 дка в парк „Витоша”. Днес служители на СДВР извършиха оглед на мястото, по случая беше образувано досъдебно производство.

Според коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България" разораването е опит за изграждане на ски зона, отхвърлена от съда през 2011 г.

Снимка: Ладислав Цветков

В София протестиращите се събраха на пл. „Патриарх Евтимий” и тръгнаха по едноименния булевард. Затруднено беше движението в района. Събраха се над 1000 души.

Те се насочиха първо към Министерството на околната среда и водите, а после протестът се пренесе пред Министерския съвет.

Над 50 души се събраха пред общината в Пловдив, за да изразят недоволството си. Сред тях има както млади хора, така и възрастни пловдивчани. Сред протестиращите са и доброволци, залесявали Витоша преди година.

Снимка: Райна Зайкова

"Беззаконие, това е липса на държава", беше лаконичното мнение на протестиращ.

Мощни освирквания "Мафия" и "Гората е за всички" се чуват от началото на протеста в Пловдив.

Десетки души излязоха и във Варна.

"Събрали сме се, за да дадем гласност за извършващата се незаконна сеч и унищожаване на природата в паркове", зави протестиращ там.

Протестиращите искат и плановете за управление на Пирин, Рила и Витоша да бъдат върнати за преработване. Дадоха и пример – 28 пъти се увеличава площта за сеч в Пирин.

Казусът с изсечените дървета на Витоша се изяснява

Все още се изяснява чия собственост е техниката, с която са разчистени младите дървета. Те бяха засадени от 200 доброволци преди година. От Коалиция "За да остане природа в България" са установили, че мястото съвпада със стар подробен устройствен план, който е предвиждал разширение на съществуващата ски зона.

Според природозащитниците най-скандалното в случая е, че нито една от институциите в страната няма представа кой и защо е разкопал 20 дка, изровил е млади дървета и е местил морени. Неясно остава и как огромните машини са стигнали до мястото и са работили без никой да разбере.

Днес стана ясно и че Югозападното държавно предприятие, което стопанисва горите в седем области, ще извърши залесяване на мястото до ски писта "Витошко лале". До края на месеца трябва да бъдат засадени две хиляди и петстотин смърчови фиданки.

От "Витоша ски" пък излязоха с позиция, в която твърдят, че нямат нищо общо с изсичането на дърветата и поискаха отговорните държавни институции да кажат каква е истината.

 "Непонятно за нас е защо те се забавиха толкова дълго, след като на 30.10.2015 год. РИОСВ е съгласувала тези действия и видно е, че ДГС – София е подписало договор за тази дейност. (...) Настояваме ресорните министри да предприемат адекватни действия срещу организаторите на това активно мероприятие. Те вече са ясни”, написаха от дружеството.