„Мисля че позицията на ЕС и президента на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, както и на комисар Вархей са много ясни – ние очакваме и се надяваме новоизбраната власт в Северна Македония – президентът и новото правителството, да помогнат на страната да се придвижи напред и да покрие очакванията на Европейския съюз (ЕС)“. 

Това заяви говорителят на Европейската комисия (ЕК) по въпросите на външната политика и сигурността Петер Стано.

Коментарът му е във връзка с отговор на въпроси по повод изявленията на лидера на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски и новоизбрания президент Гордана Силяновска-Давкова. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Беше посочено ясно какво се очаква от Северна Македония, а именно страната да поддържа добрите взаимоотношения с другите страни, участващи в процеса, да спазва ангажиментите си и да прилага съществуващите споразумения, в това число тези с Гърция и Договора с България. Това са очакванията на Европейския съюз“, каза още Петер Стано.

А ако това продължи какво може да направи ЕС?

„Искрено мислим, очакваме и вярваме, че новата власт ще продължи по този път и няма да правя спекулации как ще постъпим, ако не продължат. Нека е ясно, че те имат възможност да убедят всички в ЕС, че мислят за своето европейско бъдеще и че ще направят всичко, за да продължат към успешно присъединяване“, допълни говорителят на Европейската комисия по въпросите на външната политика и сигурността.

В петък лидерът на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски заяви, че не е съгласен Договорът за добросъседство с България и вписването на Българите в конституцията да са условие за започване на преговори за членство на Северна Македония в Европейския съюз и че не разбира думите на служебния премиер Димитър Главчев, че България вече е направила достатъчно отстъпки.

При встъпването си в длъжност като президент пък Гордана Силяновска-Давкова каза, че няма да нарича страната Северна Македония име, което беше договорено в Преспанското споразумение с Гърция, а само Македония, което предизвика остра реакция в Гърция.

Доскорошната опозиция ВМРО-ДПМНЕ си извоюва категорична победа на изборите „2 в 1“ в Северна Македония - парламентарни и президентски. И президентът Румен Радев, и премиерът Димитър Главчев гледат с тревога към резултатите и победата на ВМРО-ДПМНЕ, известни с антибългарската и антиевропейската си реторика.