Европейската комисия не блокира „Южен поток”, а иска той да отговаря на европейското законодателство. Това заяви говорителят на еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер - Сабине Бергер.
Преди ден ЕК обяви, че открива наказателна процедура срещу България заради започналото у нас изграждане на отсечката от руския газопровод „Южен поток”. Това стана повод за прехвърчането на искри между управляващи и опозиция – Министерството на икономиката и енергетиката разпространи позиция, уверявайки, че България „нееднократно категорично се е ангажирала да спазва европейската правна рамка”, а лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов използва случая за потвърждение на тезата си, че „държавата е катастрофирала”.
„Многократно и ясно заявихме, че вложенията във всяка енергийна инфраструктура в ЕС трябва да бъдат съобразени с всички европейски правила - за енергетиката, конкуренцията, обществените поръчки. ЕК вече изясни, че сключените междуправителствени споразумения с Русия за изграждането на газопровода „Южен поток" не отговорят на съответните изисквания. Тези споразумения не съответстват на основни положения от третия енергиен пакет”, поясни във вторник Сабине Бергер, повтаряйки критиките към проекта от декември миналата година.
„В началото на тази година бе обособена работна група с представители на ЕК и на Русия, досега са се състояли две заседания на техническо равнище. Обръщането на Русия към Световната търговска организация с жалба срещу третия енергиен пакет подкопава основите на тази работна група. Затова в своята европейска енергийна стратегия ЕК настоя за спирането на „Южен поток" до пълното му съобразяване с европейското законодателство. Проектът трябва да бъде преразгледан според приоритетите на ЕС в областта на енергийната сигурност”, допълни Бергер.
Антоан Коломбани, говорител на еврокомисаря по конкуренцията Хоакин Алмуния, отбеляза, че ЕК е изпратила в понеделник официално писмо до България за нарушения на европейското законодателство в областта на обществените поръчки по отношение на „Южен поток". „Предприехме тази наказателна процедура, защото работата по газопровода ще започне всеки момент, трябваше да действаме спешно”, поясни той.
„Очакваме и от останалите държави от ЕС, част от пътя на газопровода, да сключват договори с обществени средства в пълно съответствие с договорите на Общността”, допълни Коломбани в отговор на въпрос защо ЕК действа само срещу България. „Ако е необходимо, ще вземем мерки и срещу останалите държави от ЕС по трасето”, увери той.
„Според нас България не е спазила законодателството в областта на обществените поръчки. Основната ни тревога е, че дружеството „Южен поток - България" е получило договор да проектира, финансира, изгради и използва газопровода без прозрачна и конкурентна процедура, необходима за подобни случаи. Европейското законодателство предвижда правила за прозрачност, недискриминация и еднакво отношение”, уточни Коломбани.
Като второ опасение той изтъкна, че междуправителственото споразумение на София с Москва предвижда договори с подизпълнители, които могат да бъдат сключени с предпочитание към български и руски дружества, без публикация в Официалния вестник на ЕС. „Това също е в разрез с европейските правила за обществените поръчки”, заяви говорителят.