Протест пред парламента на енергетици и миньори срещу затварянето на въглищни централи. Парламентът по-рано днес единодушно прие кабинетът да предоговори с Брюксел ангажиментите ни за намаляване на въглеродните емисии с 40 процента.
Още по тъмно енергетици и миньори от цялата страна отпътуваха, за да поискат лично от депутатите запазване на работните си места.
Още преди протестиращите да стигнат до столицата, депутатите в парламента намериха решение и единодушно поискаха корекция в Плана с цел запазване на въглищните централи поне до 2038 година.
„По отношение на Маришкия басейн това Народно събрание има единодушие“, коментира Делян Добрев от ГЕРБ-СДС.
„Колеги, това е важното за деня. Тези хора, които са се събрали навън - да видят, че в този парламент може да има обединение. Надявам се да е заразно и занапред“, каза Радослав Рибарски от „Продължаваме промяната“.
„Въглищните централи не могат да бъдат затворени докато не бъде отворена нова мощност в региона“, посочи Рамадан Аталай от ДПС.
Някои от партиите видяха принос от своя страна за намерения консенсус.
„Ако сега президентът гледа и се чуди на кого да връчи третия мандат, ето един пример, една фигура, която успя да обедини всички в парламента“, заяви Стоян Таслаков от "Възраждане".
Разбирателството в зала направи депутатите оптимисти и за шанса за редовна власт.
„Ако президентът беше връчил мандата на енергийна комисия, вече щеше да има правителство“, каза Жечо Станков от ГЕРБ.
Въпреки обединението, все пак прехвърчаха искри. От "Продължаваме промяната" призоваха да предоговаряме плана заедно с Гърция и Румъния.
„Добре е в тези преговори да не влезем сами“, заяви Кирил Петков от „Продължаваме промяната“.
„Дипломацията изисква тишина и спокойствие. Кой с кого е говорил, как е говорил - превръщането в пиар на разговорите ни превръща в ненадежден партньор“, каза Станислав Анастасов от ДПС.
Служебната власт трябва да предоговори съдбата на въглищните централи, а протестиращите отвън предупредиха, че пак ще се върнат, ако се наложи.