Драстичен скок на случаите на коклюш у нас. Това показват официалните данни за заразата. От началото на годината случаите на болни са 10 пъти повече в сравнение със същия период на 2023 година.

Цялостно в столицата регистрираните болни от началото на годината са 33-ма. През миналата година е бил само един.

В Центъра по заразни и паразитни болести потвърдените случаи на коклюш вече са 44-ма.  За всичко това има няколко причини, сред които и спадащото ваксинационно покритие. Още тази седмица към лекарите ще бъдат изпратени инструкции как да разпознаят заболяването.

Родителите трябва да са бдителни най-вече при бебета под 6 месеца. В болница „Лозенец“ две от децата с коклюш са на под една година.

„Обикновено родителите са много стриктни спрямо ваксините в кърмаческа възраст и тогава покритието е много голямо. След това реимунизациите са доста по-малко. За да няма едно заболяване масово разпространение трябва да има 95% ваксинирани деца. В България процентът се движи между 80% и 85%, което е крайно недостатъчно“, подчерта д-р Милица Дочева, педиатър в УМБАЛ „Лозенец“.

Сред засегнатите са и много деца в юношеска възраст.

„Ако детето започне да кашля на пристъпи и му е трудно да се успокои, или при и дете под 1 година - задължително трябва да се погледне от специалист“, добави д-р Дочева.

„В огромната част от случаите протича сравнително леко. Особено при имунизирани деца. Затова и малко трудно се поставя диагнозата. Самото дете следва да бъде изолирано, а контактните лица трябва да имат предвид, че могат да разпространят заболяването“, коментира доц. Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор.

„Отчита се цялостно завръщане на забравени инфекции. То се дължи на големите мигрантски вълни, на спадането на имунитета по различни причини. Но нека да изтъкнем и нещо положително - България, Исландия и Гърция са едни от малкото страни без случаи на морбили“, каза още той.

И от коклюш, и от морбили най-засегнати са децата.

Какви са симптомите на коклюш?

Коклюш е силно заразна бактериална болест, която засяга белите дробове и дихателните пътища. Известна е също като магарешка кашлица. Причинява се от бактерия в устата, носа и гърлото на заразеното лице.

Обикновено симптомите се появяват 7 до 10 дни след заразяването, но това може да стане и след 21 дни:

  • Първоначално симптомите наподобяват обикновена настинка (кихане, течащ нос, слабо повишена температура и лека кашлица).
  • В рамките на две седмици кашлицата се изостря и се характеризира с многобройни краткотрайни изкашляния, последвани от специфичен инспираторен звук – реприз. Пристъпите често водят до изхрачване на прозрачна течност, последвано от повръщане. В началото симптомите настъпват нощем, после се увеличават през деня и могат да продължат до един или два месеца.
  • При малки бебета е възможно да не се стигне то типичния реприз, а пристъпите на кашлица могат да бъдат последвани от кратки периоди на спиране на дишането. След тази фаза пристъпите стават по-редки и с отслабен интензитет, а състоянието на детето постепенно се подобрява (което може да отнеме до три месеца).
Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement