Държавата започна постепенно закриване на специализирани институции и модернизиране на старческите домове в цялата страна. Целта е осигуряване на по-качествен и достоен живот за потребителите им.

От началото на миналата година до сега девет институции за пълнолетни лица с умствена изостаналост и психични разстройства вече са закрити.

Обитателите им, над 500 човека, са преместени в нови социални услуги от семеен тип.

Домовете за стари хора няма да бъдат закривани, но ще бъдат модернизирани до края на 2025 г. След промените, условията при които са настанени над 4 200 души, трябва да бъдат значително подобрени.

Когато през 2005 г. Юлия Гогова става директор на Дома за пълнолетни лица с психични разстройства в Лакатник, в сградата са настанени повече от 100 души.

„Не отговаряхме на никакви критерии, нито на квадратура, нито на площ, беше много трудно. В старата институция имаше смесица на психично болни и умствено изостанали, което е изключително трудно за работа и съвместителство“, каза тя.

В началото на тази година използването на старата сграда е преустановено, а 45 от обитателите ѝ са преместени в чисто нова, на метри от нея.

Останалите са настанени в социални услуги от семеен тип във Враца и Кюстендил.

„Колкото са по-малко хората, толкова по-лесно се работи, имаш време да им обърнеш внимание. Самата грижа е различна. Ние им помагаме да си приготвят храна, учим ги, създаваме им навици, които са ги позабравили“, добави Гогова.

„Социалният комплекс включва три сгради с капацитет, всяка една от тях, 15 лица. Всяка една от тях разполага с единични и двойни стаи, всяка е със санитарен възел, има дневна, трапезария, кухня. Идеята на този комплекс е потребителите да се чувстват в среда, близка до семейната“, каза зам.-кметът на община Своге Нина Копринджийска.

Всяка сграда разполага с медицински кабинет, асансьор и видеонаблюдение, а за обитателите се грижат социални работници, терапевти и обслужващ персонал. Финансирането на реформата се случва с пари по Плана за възстановяване и устойчивост, обяви през седмицата в ефира на bTV новият социален министър.

„Ние имаме заложен изключително сериозен финансов ресурс за закриването на тези домове и замяната им с една хуманна грижа в общността“, заяви Иванка Шалапатова.

Промените са част от Националната стратегия за дългосрочна и достойна грижа за хората в неравностойно положение, а предвидената сума е 753 000 000 лева.