Докато държавата налага забрани: Ученици разказват пред bTV как редовно пушат вейпове

А в училищата продължава кампанията на Държавната агенция за закрила на детето за борба с употребата на вейпове и райски газ сред децата

Леда Цветкова Леда Цветкова

Публикувано в  19:39 ч. 18.02.2025 г.

Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена искат и родителски организации, и лекари. Според тях външният вид на продуктите в момента е насочен именно към младите.

Десетокласничката Иглика ни казва, че повечето и приятели са пробвали или редовно пушат вейпове и че достъпът до тях е лесен.

„Случва се с доставки с обаждания, даже няма нужда да ги купуваме от сайтове, от приятел на приятел“, казва тя.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Според вейп асосциацията през годините бизнесът се саморегулира, за да не стига до непълнолетни.

„Текущият проблем не са вейповете, а една контрабанда, която се случва в страната и стига до нашите деца“, казва Елина Иванова-Атанасов от Европейската асоциация на вейп индустрията.

„Нека не си затваряме очите, ако ние сега излезем от студиото и тръгнем с едно дете ще видите, че може да си купи от най-тежката форма на цигара-  класическата до вейпове“, коментира Яна Алескива, изпълнителният директор на асоциация „Родители“ в „Тази сутрин“ по bTV.

По данни на асоциацията около 250 000 са редовните потребители на вейп и повечето така се опитват да откажат цигарите.

В училищата Държавната агенция за закрила на детето продължава кампанията си за борба с употребата на вейпове и райски газ сред децата. Целта - да научат повече за последиците.

„Те могат да бъдат трайно увреждане на сърцето, белия дроб, неврологични последици...“, казва д-р Данаил Йосифов - токсиколог в УМБАЛСМ „Пирогов“.

Ще научат и за подкрепата, която може да получат.

„Много е важно всички деца да знаят че винаги, когато искат нещо да споделят могат да звъннат на 116 111“, казва Ивайла Касърова - зам.-председател на ДАЗД.

Устройствата, които не съдържат никотин са не по-малко опасни - ароматите в тях съдържат вещества, които носят потенциален риск за здравето, напомнят специалисти.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK