София вече разполага с вертолетно летище, което отговаря на стандартите за спешна медицинска помощ по въздух. Площадката е разположена в двора на болница "Света Анна". Първият медицински хеликоптер ще пристигне у нас следващата седмица.

В годините досега хеликоптерната площадка на болница "Света Анна" е използвана поне 10 пъти за спешни случаи – основно заради катастрофи и инциденти в планината. От днес вече е част от системата за спешна медицинска помощ по въздух.

„Ние на ден приемаме около 30 спешни случая с линейки, тоест ние ще посрещаме и 31-вия случай с въздушна линейка по същия начин, по който действаме във всяко едно спешно състояние", коментира директорът на болницата доктор Славчо Близнаков.

26 болници в страната са получили 120 000 лева финансиране за такива площадки. Транспортният министър потвърди, че при добри климатични условия първият медицински хеликоптер ще кацне у нас на 31 януари, управляван от италиански пилот.

„Надяваме се всичко да бъде нормално и да посрещнем хеликоптера в България на 31 януари“, коментира Георги Гвоздейков, министър на транспорта и съобщенията.

Машината ще облита до 200 км в случай на инцидент, но само през деня. През първата година хеликоптерът няма да лети през нощта според правилата за експлоатация на машината.

„Три летателни екипа и три медицински екипа ще се въртят, за да покриват светлата част от денонощието. Първата година ще се обслужва 30 минути преди изгрев и 30 минути след залез слънце“, каза зам.-министърът на здравеопазването проф. Илко Гетов.

В средата на 2026 г. България ще разполага с 8 хеликоптера и няколко болнични вертолетни летища.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement