"Към настоящия момент няма компетентни органи, които да са влизали в сградата на Българската агенция за инвестиции", заяви пред журналисти изпълнителният ѝ директор Стамен Янев.
"От вчера сме получили необходимите искания, така че ще бъде предоставена информация и достъп. Кабинетът на изпълнителния директор е твърде малък, за да побира каквито и да било документи. Те са в сградата, колегите ги подготвят и ще направят пълно досие, което ще бъде предоставено на компетентните органи", обясни Янев.
По думите му няма повод за притеснения. Той бе категоричен, че винаги е спазвал закона и винаги ще го прави.
Стамен Янев не пожела да коментира образуваното досъдебно производство от спецпрокуратурата. Той обаче обясни, че Българската агенция за инвестиции нито издава визи, за да влизат чужденци на територията на България, нито предоставя адреси и средства, нито пък контролира лицензирани финансови институции, които издават документи за постоянно пребиваване в страната.
"По никакъв начин нямаме отношение във връзка с крайния резултат - "златен паспорт", както го наричате. Съгласно закона Агенцията за инвестиции единствено проверява наличието на сделка с финансов актив, която сделка се удостоверява с документи от лицензирани финансови институции", уточни Стамен Янев.
На въпрос има ли представа колко са издадените „златни паспорти“ по време на неговото управление през последните 6-7 години, той отново повтори, че агенцията не издава паспорти, а това прави друг орган.
„Нямаме обратна връзка за това докъде са стигнали процедурите за всеки един, който е кандидатствал по съответната процедура“, допълни той.
Съгласно закона едно лице първо трябва да инвестира във финансов актив над 1 милион лева. Впоследствие може по ускорена процедура, след като е придобило постоянно пребиваване, да инвестира отново в такъв тип актив над 1 милион лева и да кандидатства за гражданство.
Янев бе категоричен, че не е имало случай върху него да е упражнен натиск за по-бърза обработка на документи.
„Те са издавани в срок съгласно закона. Подава се заявление, действаме при така наречената обвързана администрация. При наличието на всички необходими документи в срок от 14 дни издаваме документ“, обясни директорът на Агенцията за инвестиции.
„Това да има такава процедура или да няма в крайна сметка е политическо решение. Такъв тип програма има още от 1999 г., а през 2013-а законът е променен и е дадена възможност Агенцията за инвестиции да отговаря за това нещо. Дори с изненада наскоро научих, че уважаемият народен представител Хамид Хамид всъщност е един от яростните защитници точно на тази промяна през 2013 г.", каза още Стамен Янев.
На въпрос дали съзира политическа атака към агенцията и в частност към него той отговори, че няма отношение по този въпрос.
„Решенията са политически. За мен вероятно също е хубаво да се прекрати тази порочна практика. Изцяло „за“ съм да бъдат премахнати този тип процедури“, допълни той.
Премиерът Кирил Петков е обещал пред Европейската комисия да бъде премахната практиката за издаването на паспорти срещу инвестиции. Ако бъдат установени нарушения, прокуратурата ще информира президента Румен Радев, който има право да отмени натурализацията на българско гражданство.