Специализираната прокуратурата е образувала досъдебно производство във връзка със сигнал относно придобиване на българско гражданство по натурализация чрез инвестиции – или т.нар. „златни паспорти“.

То е образувано в понеделник за това, че на територията на България в периода 2015-2021 г. е съществувала организирана престъпна група с користна цел.

„Евентуално в тази престъпна група са участвали и служители на Българската агенция за инвестиции“, уточниха на брифинг от прокуратурата.

"Сформиран е екип от петима следователи и двама прокурори предвид това, че разследването се отличава с фактическа и правна сложност, както и с това, че интересите ни могат да бъдат застрашени относно членството на България в Шенгенското пространство и премахване на визите за САЩ", казаха още от прокуратурата.

Прокурори са изискали информация и документация от Българската агенция за инвестиции, от Министерството на икономиката, Министерство на правосъдието, както и от дирекция „Миграция“ при МВР.

За случая ще бъдат уведомени Европейската комисия и Европейският парламент.

На въпрос дали изпълнителният директор на Агенцията за инвестиции Стамен Янев ще бъде привлечен като обвиняем от прокуратурата заявиха, че разследването е на много ранен етап. След като се съберат всички факти, ще се установи дали има извършено престъпление. Ако „да“, кое лице го е извършило и съответно да бъде привлечено към наказателна отговорност.

Прокурори са възложили на ДАНС да провери произхода на паричните средства, които са послужили за инвестиция, както и тяхното движение след това. 

От прокуратурата уточниха, че сигналът е подаден от депутата Хамид Хамид от ДПС, а проверката включва всички издадени "златни паспорти" от 2015 до 2021 г.

В сигнала на ДПС се посочва и връзка между премиера Кирил Петков и Стамен Янев. В тази връзка от прокуратурата обясниха, че ще бъдат проверени всички версии в хода на разследването и когато то приключи, обществото ще бъде информирано за резултатите.

Все още не е ясно и дали Петков ще бъде извикан да даде показания като свидетел, тъй като не са изяснени всички факти и не е ясно дали ще има такава необходимост, допълниха от прокуратурата.

От ВАП вчера казаха, че става въпрос за над 160 случая и затова проверката обхваща всички, но от прокуратурата не могат да посочат конкретно колко са случаите на лица, които са придобили българско гражданство по този начин. Тепърва ще се установява и от каква националност са.

В сигнала се твърди, че част от придобилите българско гражданство са китайски граждани, които пък имат принадлежност към китайските специални служби. От прокуратурата уточниха, че към този момент не е установено такова нещо, но ако се установи, „ще бъдат направени всички действия по разследването, за да се установи дали някой държавен служител е извършил престъпление“.